Jak poinformował w środę portal Infodefensa, hiszpańska firma Instalaza podpisała umowę z estońskim Centrum Inwestycji Obronnych na dostawę do Sił Zbrojnych tego kraju 5942 granatników przeciwpancernych C-90-CR-RB.

Hiszpańska firma Instalaza podpisała umowę z estońskim Centrum Inwestycji Obronnych na dostawę do Sił Zbrojnych tego kraju 5942 granatników przeciwpancernych C-90-CR-RB – poinformował w środę portal Infodefensa. Umowa ta, wraz z wcześniejszymi zamówieniami na C90 w wersji CR-AM – jest częścią trwającej umowy ramowej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

C-90-CR-RB waży 5,3 kg, ma zasięg 350 metrów i zdolność penetracji 480 mm w stali pancernej i 1,2 m w betonie. Jak wszystkie wersje, zawiera celownik optyczny z dwukrotnym powiększeniem i mechanizm spustowy. W granatniku można zastosować celownik nocny, którego montaż i demontaż na polu bitwy trwa kilka sekund. Granatnik ma wymienną optykę.

W 2018 roku Instalaza podpisała umowę ramową na kwotę 30 mln euro z estońskim Ministerstwem Obrony na dostawę wyrzutni rakiet C90 w różnych wersjach, amunicji i sprzętu szkoleniowego na okres pięciu lat. Kontrakt zakłada także zapewnienie zaplecza szkoleniowego.

W czwartek estoński statek towarowy Helt zatonął w czwartek w pobliżu ukraińskiego portu w Odessie w wyniku eksplozji.

Dwóch członków załogi znalazło się na tratwie ratunkowej na morzu, powiedział Reuterowi Igor Ilves, dyrektor zarządzający z Tallina armatora Vista Shipping Agency. „Statek w końcu zatonął” – dodał. „Dwóch członków załogi jest na tratwie na wodzie, a czterech innych zaginęło. Nie wiem, gdzie w tej chwili są”. Ilves powiedział, że statek mógł uderzyć w minę.

Inną wersję podaje Państwowa Straż Graniczna Ukrainy. „Nie było komunikacji ze statkiem, wiemy od przedstawicieli armatora, że ​​załoga zgłosiła ostrzał statku przez siły rosyjskie, w wyniku którego otrzymał on dziurę” – przekazał Ukraińskiej Prawdzie rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej Andrij Demczenko.

Według kierownika projektu Instytutu Studiów Strategicznych Morza Czarnego Andrija Klymenko, statek prawdopodobnie zatonął 3 marca o godzinie 12:00 czasu kijowskiego.

Kresy.pl/Infodefensa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz