Prezydent Recep Tayyip Erdogan wyraził we wtorek nadzieję na szybkie wznowienie rozmów na temat ewentualnego członkostwa Turcji w Unii Europejskiej.

„Oczekujemy, że UE szybko otworzy rozmowy akcesyjne i rozpocznie negocjacje w sprawie unii celnej bez ulegania cynicznym kalkulacjom” – powiedział Erdogan po rozmowach z premierem Holandii Markiem Rutte.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1109.18 PLN    (5.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rozpoczęte w 2005 roku negocjacje w sprawie akcesji Turcji do UE w ostatnich latach utknęły w martwym punkcie z powodu napięć między obiema stronami.

W marcu 2016 r. UE i Turcja zgodziły się na wartą miliardy euro umowę, w ramach której Turcja przyjmie migrantów w zamian za liberalizację wizową, która dla Turków nie została jeszcze wprowadzona.

Kwestia aktualizacji unii celnej będzie priorytetem w negocjacjach akcesyjnych Turcji do Unii Europejskiej, powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie holenderski premier Mark Rutte.

Turcja jest jedynym krajem spoza UE, który ma umowę o unii celnej z blokiem. Umowa została zawarta w 1995 r. W swojej ocenie z 21 grudnia 2016 r. Komisja Europejska zaproponowała jej zmianę. Obecna umowa o unii celnej obejmuje jedynie ograniczoną gamę produktów przemysłowych i wyklucza rolnictwo, zamówienia publiczne, handel elektroniczny i usługi. Turcja twierdzi, że rozszerzenie umowy między Unią Europejską a Turcją, byłoby w najlepszym interesie obu stron.

Turcja odgrywa istotną rolę w rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie.

W zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu ogłosił, że Rosja nie ma nic przeciwko temu, by stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Turcja i Niemcy stały się gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy.

Czytaj także: Turcja liczy na reset w stosunkach z UE – na swoich warunkach

Kresy.pl / middleeasteye.net / dailysabah.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz