Erdogan zarzuca Rosji, że nie wypełniła swoich zobowiązań ws. Syrii

Turcja rozpoczęła operację w Syrii i Iraku z powodu niewywiązania się przez Rosję z obietnicy wycofania jednostek kurdyjskich z granicy z Turcją – powiedział dziennikarzom prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, Turcja rozpoczęła operację w Syrii i Iraku z powodu niewywiązania się przez Rosję z obietnicy wycofania jednostek kurdyjskich z granicy z Turcją – powiedział dziennikarzom prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

„Pomimo naszych wielokrotnych ostrzeżeń skierowanych do Rosji, która zgodnie z naszą umową z Soczi z 2019 roku ma obowiązek usunąć terrorystów z północnego Iraku i Syrii, Moskwa zawiodła i odmawia wykonania swojego obowiązku” – powiedział Erdogan, cytowany przez gazetę Daily Sabah.

Według Erdogana działania Turcji to oświadczenie, że ​​„nie będzie milczeć wobec terroryzmu” i podejmie działania, jeśli Rosja „nie zrobi tego”.

„W związku z tym uderzyliśmy i wyeliminowaliśmy 12 gniazd terrorystów w Ain al-Arab” – dodał turecki prezydent.

Przysiągł, że Turcja „nie da się powstrzymać, ta operacja antyterrorystyczna, zarówno powietrzna, jak i lądowa, będzie kontynuowana”.

Przypomnijmy, w niedzielę tureckie samoloty wojskowe uderzyły w cele w północnej Syrii i Iraku, bombardując bazy, które według tureckiego ministerstwa obrony były wykorzystywane przez osoby stojące za eksplozją w centrum Stambułu, w której zginęło sześć osób, a ponad 80 zostało rannych. Tureckie ministerstwo obrony ogłosiło rozpoczęcie nalotów w oświadczeniu na Twitterze w niedzielę.

9 października 2019 roku Ankara ogłosiła rozpoczęcie w północnej Syrii operacji Wiosna Pokoju, której celem jest utworzenie strefy buforowej chroniącej granicę turecką. 22 października 2019 roku w Soczi spotkali się prezydenci Rosji i Turcji, którzy przyjęli memorandum w sprawie wspólnych działań na rzecz uregulowania sytuacji w północno-wschodniej Syrii. Zgodnie z dokumentem, 23 października rosyjscy żandarmi i syryjska straż graniczna zostali skierowani na tereny graniczące z 30-kilometrową strefą tworzoną przez Turcję. 29 października rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że Kurdowie zakończyli wycofywanie swoich jednostek zbrojnych z tego obszaru, a wojska rosyjskie i tureckie rozpoczęły 1 listopada wspólną misję patrolową na wschód od Eufratu. W maju 2022 r. Erdogan ogłosił przygotowania do kolejnej operacji wojskowej w północnej Syrii w celu poszerzenia 30-kilometrowej strefy bezpieczeństwa utworzonej w październiku 2019 r. po operacji Wiosna Pokoju.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz