W poniedziałek odprawiono Mszę św. w intencji 21-letniego Daniela, zamordowanego w noc sylwestrową w Ełku. – Droga przemocy, zemsty i agresji to nie jest droga chrześcijanina – mówił bp Jerzy Mazur. O zabójstwo oskarżono dwóch obcokrajowców. Ofiara była wcześniej znana policji. Z kolei lewicowa organizacja zapowiada „Marsz solidarności z Muzułmanami”.

W rozmowie na antenie Polskiego Radia szef MSWiA Mariusz Błaszczak ocenił, że zabójstwo 21-letniego Daniela w Ełku było „nieszczęśliwym wypadkiem”. Dodał, że na tle innych krajów Polska jest bezpieczna.– W Polsce jest bezpiecznie w porównaniu z tym, co dzieje się u naszych zachodnich sąsiadów, czy z aktem terroryzmu, do jakiego doszło w Turcji, gdzie zginęło 39 osób –mówił Błaszczak.

ZOBACZ: Ełk: 21-latek zginął od ciosów nożem. Nieoficjalnie: wśród sprawców obcokrajowcy z Afryki [+VIDEO / 16+]

Wcześniej zadecydowano, że sprawę zabójstwa przejmie Prokuratura Okręgowa w Suwałkach, która zbada je również pod kątem rasistowskim.

W poniedziałek odprawiono Mszę św. w intencji Daniela, sprawowana przez bpa Jerzego Mazura. Uczestniczyło w niej ok. 200 osób, w tym prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz. Odczytano również list rodziny zabitego, w którym apeluje ona o spokój do wszystkich protestujących. – Droga przemocy, zemsty i agresji to nie jest droga chrześcijanina –mówił z kolei bp Mazur. – Jeśli jest potrzeba, by zamanifestować, to jest to wolność. Możemy to czynić, wyrażając swój pogląd, ale nie może cierpieć na tym drugi człowiek i nie może to być zemsta, przemoc, nienawiść.

Po mszy św. miał odbyć się marsz milczenia. Nie odbył się jednak – uczestnicy nabożeństwa rozeszli się do domów.

Sam zamordowany, a także jego kolega, który później wrzucił petardę do lokalu, w którym pracowali podejrzani o zabójstwo, byli wcześniej znani policji. 21-latek w maju ub. roku został skazany na pięć miesięcy oraz na rok ograniczenia wolności (prace społeczne) za groźby i za rozbój. Nie wiadomo, w jakim wymiarze odbył karę, jednak we wrześniu 2016 r. został oskarżony o rozbój, którego miał dokonać rok wcześniej. Wówczas miał uderzyć pięścią w twarz pracownika salonu gier i ukraść mu pieniądze. Z kolei kolega zamordowanego był wcześniej notowany m.in. za kradzież z włamaniem, niepłacenie alimentów i posiadanie narkotyków.

Jak podawaliśmy wcześniej, drugi z pracowników baru z kebabem w Ełku – 41-letni Algierczyk z polskim obywatelstwem usłyszał zarzut zabójstwa. Pierwszym oskarżonym jest 26-letni Tunezyjczyk, który zeznał w czasie przesłuchania, że w czasie bójki z 21-letnim Danielem „mógł użyć noża”. Według najnowszych informacji Daniel otrzymał trzy, a nie, jak pierwotnie informowano, dwie, rany kłute, w tym jedną w okolicach serca. Przyczyną jego śmierci był krwotok, w wyniku tej rany. Poza tym 21-latek został jeszcze ugodzony w brzuch oraz prawe przedramię – ta ostatnia rana była jednak „powierzchowna”.

Jak powiedział adwokat drugiego z już oskarżonych – Algierczyka, który jest właścicielem lokalu, także jemu prokuratura stawia zarzut zabójstwa. Oprócz nich policja zatrzymała w areszcie trzech innych imigrantów pracujących w lokalu – obywateli Maroka i Algierii. W niedzielę doszło do próby podpalenia mieszkania, które wynajmował oskarżony Algierczyk. Nieznani sprawcy prawdopodobnie rzucili w drzwi butelką z łatwopalną cieczą, po czym je podpalili. Sprawę wyjaśnia policja.

W aresztach ciągle przebywa także 28 osób zatrzymanych przez policjantów za udział w nielegalnym zgromadzeniu kilkuset osób, do jakiego doszło w niedzielę pod barem, którego pracownicy są oskarżeni o zabójstwo. Choć w poniedziałek nie było już masowych wystąpień ludności, to było kilka incydentów. Funkcjonariusze zatrzymali jednego 25-lataka, który około godziny 20.30 rzucał w bar kamieniami. Policja informuje, że większość zatrzymanych podczas incydentów usłyszy zarzuty udziału w zbiegowisku, za które grozi do trzech lat więzienia, oraz niszczenia mienia.

Przeczytaj: Ełk: Policja komentuje wczorajsze zamieszki

Nie wiadomo jednak, jak rozwinie się sytuacja w związku z inicjatywą „Marszu solidarności z muzułmanami”, który ma się odbyć w piątek wieczorem w Ełku. Jego organizatorem jest lewicowa organizacja o nazwie Ośrodek ds. monitorowania nacjonalizmu.

– Organizowany w święto Trzech Króli „Marsz solidarności z Muzułmanami w Ełku ” to iskra na beczkę prochu. Przygotowuje to „tęczowa” organizacja z Warszawy, która przyjeżdża tutaj na „gościnne występy”. MSWiA i władze miasta powinny zakazać tego wydarzenia, które może mieć nieobliczalne skutki– komentował tę inicjatywę ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Interia.pl / rmf24.pl / facebook.com / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. malkontent
    malkontent :

    Typowo po ” polsku – katolicku ” najpierw zamieszki, wyzwiska, plucie, bijatyka, prowokacja, ubliżanie, ….. a później jakby nic , to nie my , my to sama miłośc i słodycz. :-((( a podjudzanie przez hierarchów kościelnych do ataków przeciw innym ???? to nie było ??? a pisdzielcy to nie maja w swym sztandarze nienawiści do obcych ??? to się właśnie czkawka odbija :-((( teraz gensek i pierwszy bolszewik pisdzielców niejaki błaszczak kłamliwie oświadcza , że co ??? heheh u nas ?? w Polsce to sielanka dla obcych :-(((((