Dzięki współpracy polskich i amerykańskich służb, w tym ABW i FBI, doszło do aresztowania 22-letniego obywatela Ukrainy oskarżonego o liczne cyberprzestępstwa.

Jaroslaw Wasinskij został zatrzymany 8 października 2021 r. na przejściu granicznym w Dorohusku. Jest on oskarżany o cyberprzestępczość polegającą m.in. na nieautoryzowanym dostępie do danych chronionych poprzez instalowanie złośliwego oprogramowania, paraliżowaniu systemów informatycznych po zaszyfrowaniu danych, a następnie wymuszaniu opłat.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

J. Wasinskij należy do cyberprzestępczej grupy REvil, która przeprowadzała ataki ransomware Sodinokibi/Revil na instytucje i firmy. Wymieniony jest podejrzewany o udział w ataku Kaseya, który miał dotknąć nawet 1500 przedsiębiorstw. REvil stał m.in. za wieloma atakami na amerykańskie firmy, w tym największą na świecie firmę mięsną JBS, która w wyniku tego musiała na kilka dni zamknąć zakłady w USA i innych krajach – ostatecznie zapłaciła 11 mln USD okupu.

Zatrzymanie nastąpiło m.in. w wyniku współpracy polskich i amerykańskich służb i organów ścigania, w tym ABW i FBI, podjętej po wydaniu w sierpniu 2021 r. przez amerykańską prokuraturę nakazu aresztowania obywatela Ukrainy. Po zatrzymaniu prokurator generalny USA poinformował o złożeniu wniosku o ekstradycję podejrzanego.

Amerykański Departament Sprawiedliwości wniósł do tej pory 11 zarzutów przeciwko J. Wasinskiemu, którego działania wymierzone były w podmioty działające w USA, w tym w firmę informatyczną Kaseya z Miami oraz firmy z nią współpracujące. Poinformował także o przechwyceniu 6,1 mln USD zapłaconego okupu. W przypadku skazania grozi mu do 100 lat więzienia. Współpraca ABW z FBI, mająca na celu zatrzymanie cyberprzestępcy, w ocenie obu stron przebiegła wzorowo.

Kresy.pl / gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz