„Coraz więcej muzułmanów żyjących w Danii uważa, że islam nie powinien przechodzić żadnych zmian, by dostosować się do zachodniego społeczeństwa” – czytamy na stronach internetowych „Rzeczpospolitej”.

Z badań przeprowadzonych dla „Jylland Posten” wynika, że coraz więcej duńskich muzułmanów wyznaje swoją wiarę gorliwiej niż 10 lat temu. 77,2 proc. z około ćwierć miliona wyznawców islamu w tym kraju uważa, że zalecenia Koranu powinny być ściśle przestrzegane i traktowane dosłownie. W 2006 roku odsetek takich osób wynosił 62,4 procent.

Znacznie zwiększył się również odsetek muzułmanów (z niespełna 29 proc. w 2006 roku do ponad 42 proc. obecnie) uważających, że kobieta powinna nosić nakrycie głowy. Duńscy muzułmanie są również bardziej religijni niż 10 lat temu. Ponadto, ponad 52 proc. wyznawców islamu jest zdania, że ich religia nie musi przechodzić żadnych przemian ani modernizacji w celu dopasowania jej wyznawców do zachodniego stylu życia. Przeciwnego zdania jest około 35 procent ankietowanych. Z jednej strony 87 proc. badanych uważa, że muzułmanki powinny być równie aktywne na rynku pracy, co Dunki, ale niespełna 21 proc. daje im prawo do picia alkoholu.

Warto zaznaczyć, że muzułmanie stali się bardziej otwarci na zawieranie mieszanych małżeństw. 74 procent badanych nie miałoby nic przeciwko małżeństwu ich syna z kobietą innego wyznania. W przypadku córek zgodziłoby się 44 procent ankietowanych.

Badanie zostało przeprowadzone na wywiadach z potomkami imigrantów z Turcji, Pakistanu, Iraku, Libanu, Bośni i Hercegowiny, Somalii, Syrii i Afganistanu.

Rp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz