Prezydent Andrzej Duda odznaczył w środę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Orderem Orła Białego. “Nie ma wątpliwości, że jesteś wyjątkowy” – oświadczył Duda podczas ceremonii.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w środę do Polski. Po godz. 11 odbyło się oficjalne powitanie ukraińskiej pary prezydenckiej przed Pałacem prezydenckim w Warszawie. Później Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego. Kancelaria Prezydenta RP pisze w uzasadnieniu, że stało się to “w uznaniu znamienitych zasług w pogłębianiu przyjaznych i wszechstronnych stosunków między Polską a Ukrainą, za rozwijanie współpracy na rzecz demokracji, pokoju i bezpieczeństwa w Europie oraz niezłomność w obronie niezbywalnych praw człowieka”.

Andrzej Duda zaznaczył podczas uroczystości, że Order Orła Białego jest najstarszym i najcenniejszym polskim odznaczeniem. “Nie ma wątpliwości, że jest Pan, Panie Prezydencie, jesteś Wołodymirze, człowiekiem absolutnie wyjątkowym” – oświadczył prezydent. “Obserwując Twoją służbę dla Ojczyzny trudno ukryć łzy wzruszenia” – powiedział.

Przeczytaj: Szef MSZ i Ambasador RP „powitani” banderowską flagą w Stanisławowie [+FOTO]

“Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich Rodaków, obrońców ojczyzny w najtrudniejszej sytuacji, w jakiej się znaleźliście w historii Ukrainy, wobec agresji, która miała zniszczyć Wasze państwo, Wasz naród” – dodał.

Zobacz także: “Rysy w przyjaźni polsko-ukraińskiej”. Rzecznik MSZ: Duda i Zełenski wyjaśnią problemy

Prezydent wyraził opinię, że postawa Wołodymyra Zełenskiego, w połączeniu z bohaterstwem ukraińskich żołnierzy uratowała Ukrainę. “Jesteś dzisiaj wzorem przywódcy państwa i narodu, ale także człowiekiem, który niezłomnie stoi na straży praw człowieka, praw obywatelskich, prawa do suwerenności, niepodległości, samostanowienia narodu” – oświadczył Andrzej Duda.

Zobacz także: Węgry krytykują zwołanie komisji NATO-Ukraina i domagają się przywrócenia praw Węgrom z Zakarpacia

Przeczytaj: Trzy miesiące milczenia polskiej prokuratury w sprawie Przewodowa

prezydent.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply