Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w węgierskim Kaposvárze. „Historyczna więź splata nasze narody” – podkreślił prezydent.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowany jest naprzemiennie – raz w Polsce, kolejny na Węgrzech. W piątek prezydenci obu krajów – Andrzej Duda i Tamás Sulyok – spotkali się w węgierskim Kaposvárze. Przywódcy rozmawiali „w cztery oczy”, następnie przewodniczyli rozmowom delegacji.

„Wielokrotnie mówiliśmy dziś o wspólnych wartościach i historycznej więzi, która splata nasze kraje i nasze narody, na której dzisiaj budujemy tkankę naszych wspólnych działań, które przekładają się na wiele wspólnych inicjatyw” – oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z dziennikarzami.

Podczas rozmów poruszono m.in. kwestie dotyczące bezpieczeństwa. „Obaj mamy nadzieję, że wojna na Ukrainie zakończy się pokojem sprawiedliwym i przede wszystkim trwałym, tzn. takim, który będzie gwarantował istnienie niepodległej i suwerennej Ukrainy” – podkreślił Duda.

Czytaj: Serbia i Węgry w drodze do sojuszu wojskowego? Orban i Vučić toczą zaawansowane negocjacje

Prezydent dodał, że dla udzielenia realnego poparcia dla Ukrainy potrzebne jest podwyższenie wydatków na obronność przez kraje NATO. Przypomniał w tym kontekście o swojej inicjatywie, zgłoszonej po raz pierwszy przed rokiem, która dotyczy zwiększenia nakładów na obronność przez wszystkie kraje członkowskie NATO przynajmniej do poziomu 3 proc. PKB. Niedawno podczas wizyty w Brukseli w siedzibie głównej NATO Andrzej Duda złożył oficjalne pismo w tej sprawie. „Mam nadzieję, że zostanie to poddane poważnej dyskusji i będzie głosowane w Hadze podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego” – przekazał.

Andrzej Duda akcentował w swoim wystąpieniu, że „nasze narody są sobie bliskie ze względu na wspólnotę doświadczeń”.

„Obecnie stoi przed nami szczególnie wiele trudnych wyzwań. Architektura światowego porządku jest na nowo kształtowana. Dlatego chciałbym podkreślić znaczenie relacji w regionie oraz więzi transatlantyckich dla stabilności i pokoju, zarówno Polski, jak i Węgier oraz innych państw Europy Środkowej” – zwracał uwagę prezydent.

Zobacz także: „Unia nie ma na to pieniędzy” – Viktor Orbán o członkostwie Ukrainy w UE

prezydent.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz