Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak wezwał do przeprowadzenia nalotów na irańskie przedsiębiorstwa dostarczające drony Rosji.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak wypowiadał się w sobotę na antenie ukraińskiej telewizji. „Konieczne jest ostrzejsze podejście do krajów takich jak Iran. (…) Zabijają na ulicach swoich własnych obywateli, którzy protestują przeciwko totalitarnemu reżimowi. (…) Finansują lub dostarczają broń Federacji Rosyjskiej” – powiedział, cytowany przez agencję Interfax Ukraina.

„Wydaje mi się, że możliwe byłoby przeprowadzenie ataków na producentów dronów, pocisków balistycznych itp.” – dodał. Jego zdaniem Iran to „kraj, który finansuje grupy i państwa terrorystyczne”.

Wyraził opinię, że transfer broni z Iranu do „państw terrorystycznych” będzie trwał do czasu, aż „cywilizowany świat zacznie karać tu i teraz”.

Iran po raz pierwszy przyznał w sobotę, że dostarczył drony Rosji. MSZ Iranu twierdzi jednak, że zostały wysłane przed wybuchem wojny na Ukrainie. Strona irańska wcześniej zaprzeczała wysłaniu dronów do Rosji.

Zachodnie szacunki wskazują, że Rosja może dysponować łącznie nawet kilkoma tysiącami dronów, dostarczonych przez Iran. Są to przede wszystkim systemy Shahed-136, a także Mohajer-6.

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego, w przypadku irańskich dronów dostawy są prowadzone przez Morze Kaspijskie do portu Astrachań. Docierają one tam w częściach, po czym, już na rosyjskim terytorium są składane, przemalowywane według rosyjskich barw wojskowych i oznaczane jako „rosyjskie” bezzałogowce, głównie „Gierań-2”. Mają to być „zrusyfikowane” drony-kamikadze Shahed-136. Oficjalnie Moskwa twierdzi, że na Ukrainie nie są używane żadne irańskie drony, ale systemy oznaczone jako rosyjskie.

Jak pisaliśmy, według stacji CNN Iran przygotowuje się do wysłania Rosji około tysiąca sztuk broni, w tym rakiet balistycznych krótkiego zasięg i wielkiej liczby dronów uderzeniowych. Z kolei ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że jeszcze na początku listopada Iran planuje dostarczyć Rosjanom ponad 200 bezzałogowców, w tym drony-kamikadze Shahed-136, rozpoznawczo-uderzeniowe Mohajer-6 i uderzeniowe dalekiego zasięgu Arash-2.

Zobacz także: Irańskie drony używane przez Rosjan wykorzystują części amerykańskie i… ukraińskie

interfax.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz