Doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych, Zorian Szkiriak uważa, że nie można wykluczyć „rosyjskiego śladu” w zabójstwie dziennikarza Pawła Szeremeta. Z kolei ukraiński prokurator generalny, stwierdził, że zabójstwo może być częścią „większego planu”.

Szkiriak wymienił trzy główne, jego zdaniem, motywy zabójstwa dziennikarza. „Głównym możliwym motywem jest przede wszystkim działalność zawodowa dziennikarza”– stwierdził. Dodał, że nie wyklucza się motywów osobistych. „To się często stosuje”– uznał. „Inne motywy również można rozpatrywać, ale osobiście poparłbym [Antona] Heraszczenkę (doradcę szefa ukraińskiego MSW – red.) i zaznaczył, że nie można wykluczyć rosyjskiego śladu”– stwierdził doradca ministra. Dodał również, że dowodem na potwierdzenie tej tezy może być pogarszająca się sytuacja w Donbasie, a także procesja zorganizowana przez ukraińską cerkiew patriarchatu moskiewskiego.

Podobnie wypowiedział się również Serhij Wysocki, zastępca przewodniczącego Parlamentarnego Komitetu ds. wolności mediów i polityki informacyjnej. Jego zdaniem, na Ukrainie ma miejsce „coś jako kolejna sprawa Gongadze”.

„To może być początek specjalnej, tajnej operacji opracowanej przez Kreml. Uważam, że może to być próba rozchwiania ukraińskiej państwowości”– stwierdził.

Z kolei ukraiński prokurator generalny, Jurij Łucenko stwierdził, że zabójstwo dziennikarza może być częścią „większego planu”. „Było zbyt dużo informacji o możliwych prowokacjach na Ukrainie w nadchodzących dniach: to straszne wydarzenie, które doprowadziło do śmierci Pawła faktycznie może być częścią jakiegoś większego planu”– stwierdził Łucenko.

Znany dziennikarz Paweł Szeremet zginął dziś rano w Kijowie w eksplozji ładunku wybuchowego. Wcześniej informowaliśmy, że samochód, którym jechał Szeremet, eksplodował o 7:45 na rogu ulic Bohdana Chmielnickiego i Iwana Franko, w centrum Kijowa, kilkadziesiąt metrów od jego domu. Pojazd należał do Ołeny Prytuły, właścicieli portalu Ukraińska Prawda, której jednak nie było w środku w momencie eksplozji. Według świadków do wybuchu doszło w trakcie jazdy.

Prokurator generalny Jurij Łucenko oświadczył, że Szeremet został zamordowany w wyniku eksplozji materiału wybuchowego. Niewykluczone, że celem mogła być Prytuła – hipotezę taką postawił ukraiński politolog wykładający w Kanadzie, dr Iwan Kaczanowski.

Szeremet mieszkał w Kijowie od 5 lat. Pracował dla Ukraińskiej Prawdy, miał także swój program na antenie Radia Vesti. To właśnie w drodze do radia zginął. Był niezależnym dziennikarzem, pochodził z Białorusi. Krytykował prezydenta Łukaszenkę, przez co musiał wyjechać z kraju. Przez lata mieszkał w Rosji. W 2010 roku pozbawiono go białoruskiego obywatelstwa. Pracował dla rosyjskich mediów niezależnych, a później dla ukraińskich.

Przeczytaj również:

Ukraina: zamordowano dziennikarza krytycznego wobec Majdanu i obecnej władzy

Die Zeit: Czy Buzyna i Kałasznikow mogli zginąć z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii?

tass.ru / 112.ua / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. poznaniak74
    poznaniak74 :

    Napiszcie lepiej o tym ze na Ukrainie od ładnych dni huczy od plotek że szykowany jest przewrót wojskowy, podobny do tego jaki miał miejsce w Turcji, a który ma przeprowadzić m.in. Pułk MSW i Gwardii Narodowej „Azow”, a szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Turczynow zapowaiada że jest gotowy wprowadzić stan wyjątkowy…

  2. mrciemnosc
    mrciemnosc :

    rok 2497, Ukraina, dzięki wybitnym naukowcom z Zakładów Kosmicznych „Rezuny” w Nowobanderowsku, wystrzeliła wreszcie rakietę kosmiczną sterowaną przez małpkę kapucynkę zwaną „Ołesia Szuchewyczka”. Rakieta dotarła na Księżyc, dokładnie w miejsce, w które w 1965 r. uderzyła radziecka rakieta Łuna 5. Ołesia Szuchewyczka wysiadła z rakiery, zatknęła na powierzchni księżyca narodową ukraińską czerwono-czarną flagę z widłami i piłą, ale drzewiec pękł pod wpływem zalegających zwłok szczura. Ukraińskie Narodowe Biuro Podróży Kosmicznych tego samego dnia wydało komunikat: „znaleziono ślady szczura; nie wykluczamy rosyjskiego śladu”. Dzień później jeden z sekretarzy stanu USA ogłosił, że szczur został zamęczony przez GRU w kazamatach pod Samarą i postulował nałożenie sankcji. Nałożenie sankcji poparł prezydent Ukrainy Petro Poroszenko XLVI…