Rada żąda też, aby władze centralne przyjęły nową konstytucję, w której język rosyjski otrzymałby status drugiego urzędowego i która zakładałaby możliwość przeprowadzania regionalnych referendów.

Odpowiedni wniosek do parlamentu Ukrainy znajduje się na stronie internetowej Donieckiej Rady Obwodowej.

“Konsolidacja wspólnych konstruktywnych wysiłków społeczeństwa skierowanych na osiągnięcie stabilności politycznej, ochrona porządku obywatelskiego i porozumienia jest możliwa tylko przez przyjęcie przez Werhowną Radę Ukrainy nowej konstytucji i rzędu kolejnych ustaw” – mówi wniosek.

Deputowani Donieckiej Rady Obwodowej żądają “natychmiastowego wznowienia prac Zespołu Konstytucyjnego i pracy nad nowym brzmieniem Konstytucji Ukrainy, która zagwarantuje: decentralizację władzy drogą rozszerzenia pełnomocnictw i odpowiedzialności miejscowych organów samorządu za stan spraw w regionie; utworzenie organów wykonawczych obwodowych i rejonowych rad; utworzenie (przed przeprowadzeniem wyborów parlamentarnych) dwuizbowego parlamentu, w którym wyższa izba wyrażałaby interesy regionów, a jej członkowie dysponowaliby prawem inicjatywy ustawodawczej”.

W kwestii zagadnienia języka państwowego donieccy deputowani piszą, iż “wziąwszy pod uwagę historyczne, narodowościowe i kulturowe tradycje ludności obwodu donieckiego, mając na uwadze, iż język rosyjski jest mową codziennego użytku dla tejże ludności, co przyznała ustawa O podstawach państwowej polityki językowej na Ukrainie czyniąc język rosyjski regionalnym (zgodnie z danymi statystycznymi język rosyjski uważa za ojczysty 74,9% ludności regionu, a ukraiński 24,1%), biorąc także pod uwagę, że zabezpieczenie praw i wolności człowieka jest jednym z głównych zadań państwa zgodnie z artykułem 3. Konstytucji Ukrainy, jak również wspierając dążenia ludności obwodu donieckiego, żądamy nadania językowi rosyjskiemu statusu drugiego języka urzędowego drogą zmian w Konstytucji Ukrainy” – czytamy we wniosku.

W dokumencie zauważa się, iż “przedmiotem miejscowego referendum może być dowolne zagadnienie, zgodnie z Konstytucją Ukrainy, ustawą o miejscowym samorządzie na Ukrainie i innymi ustawami odnoszącymi się do samorządu terytorialnego”.

Deputowani uważają, że w obecnej sytuacji prawnej przeprowadzenie miejscowych referendów na terytorium Ukrainy jest możliwe tylko po przyjęciu przez Werhowną Radę odpowiedniej ustawy. Parlamentowi lokalni deputowani proponują również uchwalenie ustawy o miejscowym referendum.

unian.net/Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Bardzo zręczny ruch Putina w oczekiwaniu na nieprzemyślany ruch Kijowa na całkowicie
    legalne działania regionalnej Rady. Pozorne zmniejszenie obecności wojskowej Rosji na
    Ukraińskiej granicy również może zachęcić rząd do radykalnych działań.
    Trzeba przyznać ,że przebiegły i sprytny to hultaj.

    tagore