Funkcjonariusze Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób na Dolnym Śląsku zatrzymali mężczyznę skazanego za poważne przestępstwa związane z kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się handlem substancjami zabronionymi.

W 2023 roku Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok skazujący obywatela Ukrainy, który stał na czele grupy przestępczej zajmującej się obrotem znacznych ilości narkotyków, w tym marihuany, amfetaminy, MDMA oraz grzybów psychotropowych. Wartość nielegalnych substancji, którymi handlowała grupa, szacowana jest na około 320 tysięcy złotych.

Po ogłoszeniu wyroku skazującego na kilkuletnią karę pozbawienia wolności, mężczyzna postanowił nie stawić się do odbycia kary i zaczął się ukrywać. W styczniu 2024 roku wydano za nim list gończy. Grupa przestępcza, którą kierował, składała się również z innych obywateli Ukrainy, którzy również nie uniknęli odpowiedzialności – dwóch z nich odbyło już kary więzienia.

Zadaniem odnalezienia ukrywającego się przestępcy zajęli się funkcjonariusze z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób, znani jako “dolnośląscy łowcy głów”. Ich praca, często wymagająca cierpliwości i precyzji, przyniosła oczekiwany rezultat. Po kilku tygodniach intensywnych działań, funkcjonariusze namierzyli kryjówkę poszukiwanego i doprowadzili do jego zatrzymania.

Jak informowaliśmy, w porównaniu do 2020 roku liczba obcokrajowców w polskich więzieniach wzrosła dwukrotnie. Połowę z nich stanowią Ukraińcy.

Obecnie w więzieniach w naszym kraju przebywa 2407 cudzoziemców. Najwięcej wśród nich jest Ukraińców – 1261. Zajmujących drugie miejsce Gruzinów jest blisko cztery razy mniej – 330. Liczba osadzonych Białorusinów wynosi 146.

„Rzeczpospolita” przyznaje, że wzrost liczby obcokrajowców w polskich więzieniach ma ścisły związek z masową imigracją. „Według światowych trendów i badań, emigranci ciężko się adaptują do nowych warunków. Trafia do nas najbiedniejsza grupa cudzoziemców, którym trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości” powiedział cytowany przez gazetę kryminolog, prof. Brunon Hołyst.

Były szef polskiego więziennictwa Paweł Moczydłowski powiedział z kolei, że musimy się liczyć z tym, że w polskich więzieniach będzie coraz więcej cudzoziemców. Zwrócił też uwagę na związane z tym problemy.

W maju br. pisaliśmy, że jak wynika z danych Komendy Głównej Policji przekazanych portalowi Kresy.pl, cudzoziemcy stanowią aż 40 proc. poszukiwanych przez policję w Polsce w związku z artykułem 148. KK (zabójstwo). Wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy, a na drugim miejscu znajdują się obywatele Rosji.

Ponad 17 tys. przestępstw popełnili w ubiegłym roku przebywający w Polsce cudzoziemcy. Problemem jest głównie jazda po pijanemu i związane z tym łamanie zakazów sądowych. Zdaniem ekspertów, niektórzy imigranci czują się u nas bezkarnie.

Według danych z KGP, w 2023 roku przestępstwa w Polsce popełniło łącznie 17 278 przybyszów z zagranicy. To wzrost o 2,4 tys. w stosunku do 2022 roku, a zarazem pięć razy więcej niż dekadę temu. Statystyki pokazują, że przestępstw najczęściej dopuszczali się Ukraińcy (ponad 50 proc. obcokrajowców z zarzutami), a dalej Gruzini (ponad 2,7 tys.) i Białorusini (ponad tysiąc osób).

W marcu br. „Rzeczpospolita” podała, powołując się na dane Komendy Głównej Policji, że w 2023 roku przestępstw dopuściło się 10 proc. spośród ogółu przebywających w Polsce legalnie obywateli Gruzji. To przede wszystkim kradzieże i jazda w stanie nietrzeźwym. Gazeta napisała, że to efekt znacznego ułatwienia Gruzinom przyjazdu do Polski.

Kresy.pl / dolnoslaska.policja.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply