Do Polski przyleciało 85 repatriantów z Kazachstanu

W piątek wieczorem do Polski przyleciało 85 repatriantów z Kazachstanu. Powitał ich wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Samolot PLL LOT z repatriantami wylądował na poznańskim lotnisku Ławica. Rejs udało się zorganizować dzięki współpracy przewoźnika, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Kancelarii Premiera.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Repatriantów powitał wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. W imieniu władz RP, do której zdecydowaliście się powrócić na stałe, witam was serdecznie na polskiej ziemi mówił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Z Kazachstanu przybyło 85 repatriantów. Większość z nich trafi do ośrodka adaptacyjnego w Środzie Wielkopolskiej, dlatego też w powitaniu uczestniczyli przedstawiciele średzkiego starostwa powiatowego.

Mamy to szczęście, że jest to już piąta grupa w ośrodku repatriacji. Połowa z każdej z tych grup osiedla się w Środzie Wielkopolskiej albo w gminie Środa Wielkopolska. Kupują u nas mieszkania, podejmują pracę, dzieci uczą się w szkołach, przedszkolachpowiedziała Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka, wicestarosta powiatu średzkiego.

W imieniu wszystkich repatriantów organizatorom przylotu podziękował Aleksander Suchowiecki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nie można tego powiedzieć słowami. To bardzo mocne wzruszenie. Wielka radość zaznaczył Aleksander Suchowiecki.

Nowo przybyli otrzymają pomoc od rządu m.in. w postaci zasiłku adaptacyjnego. Według szacunków MSZ, w krajach powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego żyje około miliona Polaków. Największe zainteresowanie powrotem do Polski w ramach repatriacji odnotowuje się w Kazachstanie i Rosji.

CZYTAJ TAKŻE: Nasi praojcowie nie budowali państwa wielonarodowego

Kresy.pl / Radio Maryja

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz