Do Estonii dotarły armatohaubice K9 [+VIDEO]

Na zlecenie Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych kolejne sześć haubic samobieżnych K9 przybyło w sobotę do portu, dołączając do 12 jednostek już wcześniej dostarczonych do Estonii przez Koreę Południową.

Jak poinformował w sobotę portal ERR, na zlecenie Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych kolejne sześć haubic samobieżnych K9 przybyło w sobotę do portu, dołączając do 12 jednostek już wcześniej dostarczonych do Estonii przez Koreę Południową.

„Zgodnie z Narodowym Planem Rozwoju Obrony, 24 jednostki artylerii samobieżnej zostaną dostarczone z Korei Południowej do Estonii w ciągu czterech lat za łączny koszt 81,5 mln euro” – głosi komunikat prasowy. Koszt obejmuje również szkolenie instruktorów i personelu obsługi, narzędzia specjalne oraz części zamienne.

„Zdecydowano również, że w nadchodzących latach zostanie zakupionych kolejnych 12 jednostek artylerii samobieżnej, dzięki czemu czołówka Estońskich Sił Obronnych (EDF) stanie się jeszcze potężniejsza” – dodał.

Pierwszych 12 K9 przybyło do Estonii w 2020 roku. „Te systemy uzbrojenia są ważnym dodatkiem do istniejących holowanych i mobilnych systemów uzbrojenia artyleryjskiego oraz znaczącym wkładem w nasze zdolności bojowe” – powiedział ppłk Allan Raidma, dowódca batalionu artylerii 1. Brygady Piechoty EDF.

Przedstawiciele EDF po raz pierwszy rozpoczęli kompleksowe szkolenie na K9 w Korei Południowej we wrześniu 2020 r. EDF ma teraz własną bazę instruktorów, pod okiem której pierwsi poborowi również zostali przeszkoleni w jednostce.

Przypomnijmy, we wtorek odebrano pierwszą partię południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Polski.

Prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak uczestniczyli we wtorek w uroczystym odbiorze pierwszej partii południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Polski. Do kraju dotarło 10 czołgów K2 i 24 armatohaubice K9. Andrzej Duda zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu na tempo, z jakim został dostarczony koreański sprzętu. Dodał, że szybkie dostawy są ważne w obliczu sytuacji za naszą wschodnią granicą. “Od miesięcy, od 24 lutego, od kiedy Rosja napadła na Ukrainę wszyscy wyraźnie widzimy jedno – tylko bohaterstwo żołnierza wyposażonego w nowoczesne, skuteczne uzbrojenie jest w stanie zatrzymać rosyjskie ambicje imperialne i rosyjską brutalność” – oświadczył, cytowany przez portal WNP.

Kresy.pl/ERR

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply