Dniepropietrowsk musi zmienić nazwę

Tak przynajmniej twierdzi znany gloryfikator tradycji OUN-UPA a zarazem szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Władimir Wiatrowycz.

Nazwa Dniepropietrowska wywodzi się od nazwiska znanego działacza bolszewickiego, ale w grudniu radni miasta wpadli na pomysł jak uczynić zadość ustawie dekomunizacyjnej nie zmieniając miasta. Rada przegłosowała pozostawienie dotychczasowej nazwy, przy zmianie jej etymologii, która od teraz będzie oficjalnie wywodzona nie od działacza komunistycznego ale od Świętego Piotra.

Jednak opcję taka zdecydowanie odrzucił Wiatrowycz. Jak mówił w wywiadzie dla Radio Swoboda “idea przemianowania Dniepropietrowska na Dniepropietrowsk niedopuszczalna. Jest prostym naruszeniem prawa”. Jak podkreślał “prawo zakłada przemianowanie a to oznacza nową nazwę”. Witrowicz uznaje, że lokalni włodarze chcą uniknąć odpowiedzialności przed lokalnymi mieszkańcami, wśród których idea zmiany nazwy miasta jest niepopularna. Jak dodał – “tak czy owak nazwę zmieni parlament”.

Dniepropietrowsk założyła caryca Katarzyna II w 1784 r. i to właśnie na jej cześć otrzymało ono pierwotnie nazwę Jekaterynosław. Miasto budowano jako stolicę guberni noworosyjskiej. W 1918 r. bolszewicy podjęli inicjatywę zmiany jego nazwy na Siczesław, jednak w 1926 r. zdecydowali, że miasto będzie nazywać się Dniepropietrowsk, biorąc nazwę od największej rzeki Ukrainy nad którą leży i od nazwiska Hryhorija Petrowskiego, znanego ukraińskiego komunisty, w latach 1918-1919 przewodniczącego Wszeuchraińskiego Komitetu Wykonawczego. Wraz z uchwaleniem ustaw dekomunizacyjnych zaistniał bodziec dla zmiany tej nazwy.

Władze miejskie zaproponowały w lipcu 9 wariantów nowej nazwy: Dnipro, Dniprosław, Siczesław, Dniprowsk, Dnipropol, Kodak, Nowy Kodak, Światosław. Na liście pojawiła się także dotychczasowa nazwa miasta. Najwyraźniej są zdeterminowani przy niej pozostać.

radiosvoboda.org/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Wyimaginowane dylematy.W powszechnej świadomości ludu Dniepropietrowska jest że komunists Petrowskij,to ich patron.Żadna bandera mać tego nie zmieni.Ta świadomość ukształtowana została przez dziesięciolecia sovieckierj chwały i nacjonalnego posłuszeństwa.Szef ukraińskiego IPN-u,znany banderowiec Wiatrowicz twierdzi cynicznie i po bolszewicku że:”idea przemianowania Dniepropieyrowska na Dniepropietrowsk jest niedopuszczalna i jest złamaniem prawa. Jak zawsze Wiatrowicz zawsze wierny bolszewizmowi.Sam po banderwsku udaje ,nie rozumie,że boszewizm uznaje.Zwykła bolszewicka i banderoweska świniaq z tego Wiatrowicza.