Die Welt: Niemiecka minister obrony w ogniu krytyki. Chodzi m.in. o Patrioty

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht (SPD) zdobywa “jedną bramkę samobójczą po drugiej” – pisze Die Welt w piątek. Obecnie Kancelaria w coraz większym stopniu angażuje się w bieżącą działalność resortu obrony. Kanclerz Scholz musiał wielokrotnie interweniować. Medium przywołuje także propozycję przekazania Polsce niemieckich Patriotów, która nie była konsultowana z niemieckim wojskiem.

Die Welt podkreśla, że niemiecka minister obrony znalazła się w ogniu krytyki. “Minister działa chaotycznie, jest całkowicie przytłoczona powierzonymi jej zadaniami, nie odgrywa żadnej roli w debatach na temat polityki bezpieczeństwa” – oświadczył Johann David Wadephul z CDU podczas niedawnej parlamentarnej debaty nad niemieckim budżetem.

Medium przypomina, że niemiecka minister zaproponowała przekazanie Polsce niemieckiego systemu Patriot. Miało to związek ze zdarzeniem z Przewodowa. “Kierowała się tu radami swoich konsultantów ds. PR. Jak się jednak okazało, nie skonsultowała jednak tej propozycji z wojskiem” – pisze Die Welt.

Przekazanie Patriotów oznaczałoby, że Bundeswehra zrezygnowałaby z ostatniej zdolności do obrony własnej przestrzeni powietrznej.

Niemiecka minister argumentowała, że Patrioty są częścią “zintegrowanej obrony powietrznej” NATO i dlatego ewentualny transfer na Ukrainę, co zaproponowała Polska, powinien zostac przedyskutowany w ramach Sojuszu. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział jednak, że debata w ramach sojuszu nie jest konieczna i, że jest to “decyzja narodowa”. “Lambrecht będzie musiała jakoś wybrnąć z tej sytuacji” – pisze Die Welt.

Zobacz także: Ambasador Niemiec: polska odpowiedź ws. systemów Patriot jest trudna do zrozumienia

Gazeta opisuje pozostałe wpadki Christine Lambrecht: “Czasem wykorzystuje samoloty Bundeswehry do rodzinnych wycieczek, potem wykłada o strzelających w powietrze lufach czołgów albo zobowiązuje swoich trzygwiazdkowych generałów, by nie mówili publicznie o wciąż fatalnej sytuacji sprzętowej. Skutek jest taki, że według ankieterów Ipsos tylko 10 proc. Niemców jest zadowolonych z jej pracy, a 47 proc. jest przeciwnego zdania. To najgorszy wynik w całym rządzie”.

Die Welt zwraca uwagę, że obecnie Kancelaria w coraz większym stopniu angażuje się w bieżącą działalność resortu obrony. Kanclerz Scholz musiał wielokrotnie interweniować. Na poniedziałek zaprosił przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego na spotkanie w swoim urzędzie – informuje gazeta, powołując się na źródła w niemieckim rządzie. Rozmowa będzie dotyczyła zwiększenia produkcji amunicji dla Bundeswehry i dostaw sprzętu dla Ukrainy.

welt.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply