Dania przekaże Ukrainie “całą artylerię” – oświadczyła podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa duńska premier Mette Frederiksen.

Szefowa duńskiego rządu zaapelowała w niedzielę, aby kraje Europy “robiły więcej” w celu wsparcia Ukrainy. Jak podkreśliła, Dania przekaże Ukrainie swoją “całą artylerię”.

“Jako Dania zdecydowaliśmy się przekazać Ukrainie całą naszą artylerię” – powiedziała. “Przykro mi to mówić, przyjaciele, ale w Europie nadal znajdują się zapasy amunicji” – kontynuowała.

“To nie jest tylko kwestia produkcji, bo mamy broń, amunicję, mamy obronę powietrzną, której w tej chwili nie musimy używać, a którą powinniśmy dostarczyć Ukrainie” – powiedziała Mette Frederiksen.

Przypomniała, że w piątek z powodu braku broni Ukraina została zmuszona do opuszczenia Awdijiwki.

“Rosja nie chce z nami pokoju. Destabilizują świat zachodni z wielu różnych stron – w regionie Arktyki, na Bałkanach i w Afryce – za pomocą dezinformacji, cyberataków, wojny hybrydowej i oczywiście na Ukrainie” – oświadczyła premier Danii.

Przeczytaj: Brytyjskie siły zbrojne niegotowe do wojny na pełną skalę

Czeski prezydent Petr Pavel podczas debaty na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium oświadczył, że Czechy znalazły około 800 000 pocisków artyleryjskich kalibru NATO i ZSRR, które w ciągu kilku tygodni będą mogły zostać wysłane na Ukrainę.

Z kolei szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała w sobotę włączenie Ukrainy do unijnych programów dotyczących obronności. Jak dodała, w Kijowie zostanie też otwarte biuro ds. innowacji w dziedzinie obronności.

Zobacz także: Republikański senator: pomoc finansowa dla Ukrainy “nie zmieni rzeczywistości”

businessinsider.com / kyivindependent.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply