Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie utworzenia w zakładach Bumar huba serwisowego dla czołgów Leopard 2 przekazanych Ukrainie.

W piątek po zakończeniu w niemieckim Ramstein posiedzenia grupy do spraw wsparcia Ukrainy, wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Polsce huba serwisowego dla czołgów Leopard 2 przekazanych Ukrainie. Wczoraj nieoficjalne informacje w tej sprawie pojawiły się w mediach.

– Podpisaliśmy dziś list intencyjny dotyczący stworzenia i prowadzenia hub-u, w którym będzie naprawiany sprzęt, który został przekazany na Ukrainę – powiedział szef MON, cytowany w oficjalnym komunikacie.

– Chodzi o czołgi Leopard 2. Tym augmentem, który przedstawiłem w rozmowach, była gotowość zorganizowania takiego hub-u w Polsce. Ten hub powstanie w gliwickim Bumarze – poinformował Błaszczak. Przyznał, że wyzwaniem będą części zamienne. – Ale tu też koordynujemy działania, aby sprostać temu wyzwaniu – dodał.

Minister wyjaśnił też, że w liście intencyjnym zaproponowano utworzenie funduszu, „z którego będą czerpane pieniądze do finansowania i remontów Leopardów”. Dodał, że jest też możliwość korzystania z istniejących już funduszy unijnych czy natowskich.

– Najważniejsza jest skuteczność. Ja podkreślałem doświadczenie Bumaru Łabędy, jeżeli chodzi o serwisowania takich czołgów i to zostało bardzo dobrze przyjęte. Przed polskim przemysłem zbrojeniowym jest olbrzymia szansa. Jestem przekonany, że tę szansę polski przemysł wykorzysta – uważa minister obrony.

Wicepremier podkreślił też, że wszystkie państwa grupy Ramstein wspierają Ukrainę i czekają na ukraińską ofensywę. Oświadczył, że „Ukraina walczy o swoją niepodległość, ale także o niepodległość Europy i wolnego świata”.

Przypomnijmy, że na początku marca br. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w Polsce powstanie hub serwisowy dla czołgów przekazanych Ukrainie. Dodał, że ich serwisem i remontem zająć się mają Zakłady Bumar-Łabędy. Zwracaliśmy jednak uwagę, że wcześniej wielokrotnie miały one problem z dostarczaniem sprzętu dla Wojska Polskiego.

Zobacz także: NIK: Modernizacja Leopardów może przeciągnąć się do 2028 roku

Pod koniec marca Niemcy dostarczyły Ukrainie 18 Leopardów 2A6. W tym czasie, w Berlinie gościł szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Rozmawiano wówczas m.in. o temacie serwisowania Leopardów.

Łącznie ze wszystkich krajów partnerskich, na froncie na Ukrainie mają służyć dwa bataliony niemieckich czołgów Leopard, złożone z 31 pojazdów.

MON / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply