BBC poinformowała, że od czasu referendum ws. Brexitu rośnie liczba Brytyjczyków starających się się o obywatelstwo państw Unii Europejskiej.

W 2017 roku drugie obywatelstwo otrzymało niemal 13 tys. Brytyjczyków w porównaniu z 5 tys. w 2016 roku i zaledwie 1,8 tys. w 2015 roku.

Najwięcej obywateli Wielkiej Brytanii dostało obywatelstwo Niemiec (7,5 tys. Brytyjczyków w 2017 roku w porównaniu z zaledwie 594 w roku poprzedzającym referendum), Francji (1518 w porównaniu z 320 w 2015 roku), Belgii (1381 wobec 127) i Szwecji (1203 wobec 453). BBC podało, że 18 osób uzyskało także polski paszport.

ZOBACZ TAKŻE: Wielka Brytania: 100 tys. osób demonstrowało żądając powtórki referendum ws. Brexitu

Posiadanie obywatelstwa państwa członkowskiego UE pozwoli tym osobom na korzystanie ze swobody przepływu osób – w tym prawa do podróży, życia i pracy na terenie całego bloku – pomimo planowanego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię ze Wspólnoty w marcu przyszłego roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Większość Brytyjczyków którzy otrzymali nowy paszport zachowało jednocześnie swoje obywatelstwo Wielkiej Brytanii. Późniejsze aplikowanie o obywatelstwo będzie wciąż możliwe w przyszłości, jednak nieco bardziej ograniczone, bo np. niemieckie prawo nie pozwala na posiadanie podwójnego obywatelstwa z krajami spoza Unii Europejskiej.

Kresy.pl / forsal.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz