W Brukseli zakończył się szczyt Unia -Europejska – Rosja. Postanowiono podczas niego między innymi, że odbędą się konsultacje UE z Rosją na temat umów stowarzyszeniowych dla wschodnich sąsiadów.
Wstrzymano wydobycie kopalni w Pokrowsku w obwodzie donieckim. Była to ostatnia kopalnia pod kontrolą władz Ukrainy, w której można było uzyskać węgiel koksujący.
Węgiel koksujący jest niezbędny do uzyskania koksu. Sam koks jest z kolei stosowany jako wsad w hutnictwie żelaza i metali kolorowych, odlewnictwie oraz przemysłach: sodowym, grafitowym, wapienniczym. Toteż informując o wstrzymaniu wydobycia w Pokrwsku portal Cenzor.net pisze o zamknięciu kopalni, która "karmiła cały przemysł metalurgiczny kraju".
Jak podaje za agencją Reutera portal, wstrzymanie pracy kopalni okazało konieczne z powodu przybliżania się frontu walk w Donbasie, gdzie Rosjanie od miesiący uzyskują stopniowe postępy terytorialne. Źródło lokalne twierdzi, że na terenie kopalni utrzymywana jest już tylko praca obsługi naziemnej.
Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy pod moim przewodnictwem będą czempionami wolności słowa - deklaruje były premier Mateusz Morawiecki (PiS). Tymczasem, gdy rządził, w przestrzeni publicznej wielokrotnie stosowano cenzurę.
Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie wolności słowa, m.in. w kontekście komentarzy Elona Muska i zapowiedzi przedstawicieli europejskich elit, dotyczących możliwości cenzurowania treści w mediach społecznościowych.
"Czy wiecie, że chcą wprowadzić cenzurę w mediach społecznościowych? Takie sygnały płyną z brukselskich elit. Takie sygnał płyną od przychylnych im mediów, a także niektórych polityków. Europa budzi się z letargu, więc wszyscy ci biurokraci chcą bronić swoich ideologicznych fanaberii. Media społecznościowe to ocean wolności. To z nich większość ludzi czerpie potrzebne im informacje. Jednym z takich mediów jest platforma X. Polityka wolności słowa, którą wprowadzić na niej Elon Musk, okazała się na tyle skuteczna, że w ślad za nią idzie teraz Facebook. Mark Zuckerberg ogłosił niedawno rewolucję w podejściu Mety do cenzury i factcheckingu. Dlatego cztery frakcje w PE wezwały do debaty nad nowymi zasadami moderacji treści właśnie na Facebooku i na temat funkcjonowania portalu X" - oświadczył polityk PiS w opublikowanym w niedzielę nagraniu.
Węglokoks zapowiada wznowienie produkcji w należącej do tego koncernu Hucie Częstochowa. Media zwracają uwagę, że to ważne z perspektywy przemysłu zbrojeniowego.
Rzecznik Węglokoksu Michał Łyczak poinformował, że piątkowe uruchomienie pieca i wytopy stali to jeden z ostatnich etapów przygotowań przed zaplanowanym na 20 stycznia uroczystym wznowieniem produkcji. Zakład wstrzymał pracę około rok temu.
Na 20 stycznia zaplanowano produkcyjne rozpoczęcie wytopu. Po kilku dniach i zgromadzeniu odpowiedniej ilości wsadu ma nastąpić uruchomienie walcowni.
Mimo śnieżycy mieszkańcy Szczecina wyszli na ulice, by wyrazić sprzeciw przeciwko nowemu przedmiotowi szkolnemu, forsowanemu przez resort edukacji. „Wprowadzenie edukacji zdrowotnej do podstawy programowej może otworzyć prawdziwą puszkę Pandory” - uważa Tomasz Klek (Odpowiedzialny Szczecin).
W sobotę w Szczecinie, pomimo niesprzyjającej pogody, odbył się protest przeciwko planowanemu wprowadzeniu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przedmiotu “edukacja zdrowotna”, którego założenia obejmują także zagadnienia z zakresu tzw. edukacji seksualnej i promujące elementy ideologii gender.
Tajwańska firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) rozpoczęła produkcję zaawansowanych czteronanometrowych półprzewodników w Arizonie. Media zwracają uwagę, że to przełom dla przemysłu technologicznego w USA.
Sekretarz Handlu USA Gina Raimondo oświadczyła w piątek, że to pierwszy raz, gdy tak zaawansowane czipy powstają na amerykańskiej ziemi, osiągając jakość równą produkcji na Tajwanie.
"Po raz pierwszy w historii naszego kraju produkujemy najnowocześniejsze czteronanometrowe układy scalone na amerykańskiej ziemi, przy udziale amerykańskich pracowników, a wydajnością i jakością dorównują produkowanym na Tajwanie" - powiedziała Gina Raimondo.
Władze niemieckie stwierdziły, że tankowiec, który utknął na niemieckich wodach, należy do rosyjskiej „floty cieni”, która według Berlina wykorzystywana jest do unikania sankcji.
Niemiecka adminsitracja morska (CCME) poinformowały w piątek, że statek pływający pod banderą Panamy,
znany jako Eventin, stracił moc i sterowanie, co poskutkowało tym, że do zabezpieczenia niesterownego statku wysłano holowniki, jak podała BBC.
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock obwiniła Moskwę, oskarżając prezydenta Rosji Władimira Putina o „obchodzenie” sankcji i zagrażanie bezpieczeństwu europejskiemu poprzez „bezwzględne rozmieszczanie floty zardzewiałych tankowców”. Rosja, która wcześniej odmówiła odpowiedzi na oskarżenia o użycie floty cieni, na razie nie skomentowała tego incydentu, donosi brytyjski nadawca publiczny.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!