Chiny wystrzeliły w piątek eksperymentalny statek kosmiczny wielokrotnego użytku za pomocą rakiety nośnej Long March-2F – poinformowała agencja prasowa Xinhua. Start miał miejsce z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan na północnym zachodzie kraju.

Jak poinformowała agencja prasowa Xinhua, Chiny, za pomocą rakiety nośnej Long March-2F. wystrzeliły w piątek eksperymentalny statek kosmiczny wielokrotnego użytku z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan na północnym zachodzie kraju.

Po okresie operacji na orbicie statek kosmiczny powróci do zaplanowanego miejsca lądowania w Chinach. Podczas lotu przetestuje technologie wielokrotnego użytku i technologie obsługi orbitalnej, zapewniając wsparcie technologiczne „dla pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej”.

Start był 18. misją rakiet nośnych Long March-2F.

Zobacz też: Chiny opublikowały zdjęcie swojej flagi na Księżycu

Przypomnijmy, że w czerwcu portal Live Science poinformował, że chińscy badacze wojskowi wezwali do opracowania broni zdolnej zniszczyć system satelitarny Starlink Elona Muska, jeśli zagrozi on bezpieczeństwu Chin.

Naukowcy zwrócili uwagę na „ogromny potencjał Starlink do zastosowań wojskowych” i potrzebę opracowania przez Chiny środków zaradczych w celu monitorowania, wyłączania lub nawet niszczenia rosnącej liczby satelitów. Ich artykuł został opublikowany w zeszłym miesiącu w czasopiśmie China’s Modern Defense Technology. Przetłumaczona kopia artykułu jest dostępna tutaj.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz