Chiny przygotowują się do wyniesienia na orbitę nowego satelity, który ma być zdolny do śledzenia i namierzenia każdego amerykańskiego lotniskowca na świecie.

Po tzw. kryzysie w Cieśninie Tajwańskiej z 1996 roku Chiny uświadomiły sobie, że nie będą w stanie „wyzwolić” Tajwanu bez pokonania lotniskowców US Navy. Stąd od niemal 20 lat prowadzone są prace mające na celu realizację tego zadania. Dotyczy to m.in. zakupu rosyjskich niszczycieli typu Sowriemiennyj, okrętów podwodnych klasy Kilo i myśliwców bombardujących Su-30, a także produkcje rodzimych, nowych typów rakiet przeciwskrętowych (DF-21D i DF-26).

Dla Chińczyków istotne jest jednak to, by celność pocisków rakietowych była jak największa. Taką rolę ma pełnić satelita Gaofen-4 (GF-4). Ma on zarazem monitorować ruchy amerykańskich lotniskowców i umożliwiać precyzyjne namierzanie pod kątem uderzeń rakietowych.

Satelita Gaofen-4 ma być gotowy do wyniesienia jeszcze w tym roku.

Wantchinatimes.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz