Chiny i Uzbekistan podpisały umowy warte 15 mld dol.

Chiny podpisały z Uzbekistanem kilkanaście umów o współpracy handlowej, gospodarczej i inwestycyjnej, o łącznej wartości 15 mld dol. Jednocześnie, z Rosja Uzbekistan podpisał „deklarację o wszechstronnym partnerstwie strategicznym” i zapowiedziano podpisanie nowych porozumień inwestycyjnych wartych 4,6 mld dol.

Podczas wizyty w Uzbekistanie, w związku ze szczytem Szanghajskiej Organizacji Współpracy, prezydent Chin Xi Jinping spotkał się z prezydentem tego kraju, Szawkatem Mirzijojewem.

Podczas spotkania, Uzbekistan i Chiny podpisały 16 umów o wartości 15 mld dolarów, dotyczących współpracy handlowej, gospodarczej i inwestycyjnej. Podkreślono też, że oba kraje, dzięki regularnym kontaktom na najwyższym poziomie, osiągnęły bezprecedensowy poziom współpracy międzynarodowej.

Zaznaczono, że w ciągu ostatnich 5 lat, wartość chińskich inwestycji w gospodarkę Uzbekistanu przekroczyła 10 mld dol. W 2021 roku obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 8 mld dolarów, a od początku roku wzrosły o ponad 30 procent.

Wiadomo też, że Xi i Mirzijojew podkreślili wartość dalszego rozszerzania współpracy handlowo-gospodarczej, m.in. poprzez rozwój sektorów e-commerce czy współpracy przemysłowej, szczególnie w takich sektorach, jak motoryzacja czy „zielona” energetyka. Zwrócono też uwagę na konieczność „wdrażania postępowych chińskich rozwiązań w obszarze walki z ubóstwem, rozwoju regionalnego i szkolenia zawodowego” czy na rozszerzenie współpracy w sektorach nauki, kultury i ochrony zdrowia. Zatwierdzono również porozumienie dotyczące rozpoczęcia budowy linii kolejowej Chiny-Kirgistan-Uzbekistan

W kwestiach międzynarodowych, obaj prezydenci podkreślili konieczność podejmowania dalszych wysiłków na rzecz wsparcia procesu pokojowego w Afganistanie i odbudowie gospodarczej tego państwa. Opowiedzieli się też za systemową współpracą w ramach struktury międzynarodowych i regionalnych, szczególnie poprzez mechanizm „Azja Centralna – Chiny”.

Przeczytaj: Spotkanie Władimira Putina i Xi Jinpinga [+VIDEO]

Zobacz: Szczyt w Samarkandzie – Putin musiał czekać na prezydenta Kirgistanu [+VIDEO]

Mirzijojew spotkał się również z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Jak poinformowano oficjalnie, obaj przywódcy podpisali „deklarację o wszechstronnym partnerstwie strategicznym”. Sam Putin oświadczył, że to „ważny dokument, który niewątpliwie wyniesie stosunki Rosji i Uzbekistanu na nowy poziom jakościowy”.

Przeczytaj: Uzbekistan nawiązał z Rosją strategiczne partnerstwo

Jak podano, w ciągu ubiegłego roku i pierwszych siedmiu miesięcy 2022 roku wzrost wymiany handlowej między Rosją a Uzbekistanem wzrósł o ponad 30 proc. W poprzednich latach uruchomiono też ponad 100 wspólnych projektów, m.in. w branżach górniczo-hutniczej, paliwowo-energetycznej, chemicznej, przemyśle tekstylnym i maszynowym. Uzgodniono też wspólny, kompleksowy plan na rzecz rozwoju partnerstwa przemysłowo-technologicznego, głównie w obszarze przemysłów elektronicznego, farmaceutycznego czy tekstylnego.

Czytaj także: Uzbekistan będzie wydobywać więcej uranu

Podczas wizyty Putina w Uzbekistanie ma zostać podpisany pakiet nowych porozumień inwestycyjnych wartych 4,6 mld dol. Dotyczą one przemysłów: maszynowego, chemicznego, naftowego i geologii. W Uzbekistanie mają powstać m.in. wspólne parki przemysłowe.

Przeczytaj: Uzbekistan: 10 lat więzienia za wzięcie udziału w wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Czytaj także: Uzbekistan ostrzega obywateli przed pracą w Rosji

Uzbekistan za rządów Islama Karimowa był tym państwem Azji Środkowej, które najbardziej dystansowało się od Rosji. Choć główna organizacja sojusznicza w której lideruje Rosja – Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) powstała na podstawie umowy podpisanej w 1992 r. w Taszkencie, Uzbekistan wystąpił z niej w 1999 r. Powrócił na krótko w latach 2006-2012 by znów ją opuścić. Po śmierci Karimowa w 2016 r. nowy prezydent Szawkat Mirzijojew podejmuje działania na rzecz intensyfikacji relacji z Rosją i otwarcia państwa na zagraniczne inwestycje.

Jednocześnie, na przykładzie efektów spotkań Mirzijojewa z Xi i Putinem widać, że Chiny stopniowo zdobywają w Azji Środkowej coraz większe wpływy, powoli wypychając Moskwę z tego regionu.

Czytaj także: Uzbekistan wznawia eksport gazu do Chin

fergana.news / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply