Eurazjatycki Związek Gospodarczy (EAES), w którym największym państwem jest Rosja chce stworzyć nowy, niezależny system rozliczeń handlowych z Chinami.

Informacje o koncepcji jaka pojawiła się w Związku podał kazachstański portal Zakon.kz. Jest ona dyskutowana w Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej, jednym z organów EAES. „Biorąc pod uwagę wspólne wyzwania i zagrożenia związane z globalnym spowolnieniem gospodarczym i restrykcjami wobec państw EAES i Chin, nasze kraje powinny zintensyfikować praktyczną współpracę zarówno na poziomie regularnych dialogów eksperckich, jak i w obszarze wspólnych działań i projektów” – uzasadnił członek Komisji Siergiej Głaziew.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według kazachstańskiego portalu w Komisji dyskutuje się o budowie całego systemu rozliczeń mających obsługiwać handel między państwami członkowskimi Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego i Chińską Republiką Ludową. Obecnie jest on komplikowany przez rozległe sankcje jakie na Rosję, główne państwo EAES, nałożyły USA i Unia Europejska po ataku tej pierwszej na Ukrainę.

Opracowany system miałby zakładać przyjęcie dla rozliczeń w handlu między państwami EAES i Chinami nowej jednostki walutowej. Jak pisze Znak.kz mogłaby to być jednostka konstruowana jako indeks na podstawie wartości walut wszystkich stron porozumienia.

Eurazjatycki Związek Gospodarczy to integracyjne zrzeszenie powstałe w 2014 r. na podstawie Związku Celnego Białorusi, Kazachstanu i Rosji, do których dołączyły Armenia i Kirgistan.

Czytaj także: Rosjanie oskarżają ukraińską armię o ostrzał Doniecka

zakon.kz/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz