Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz drugi w tym roku zwiększył prognozy wzrostu jakie ma osiągnąć chińska gospodarka.

Analitycy MFW zakładają, że chińskie PKB zwiększy się o 6,7 proc. Optymistyczna prognoza jest efektem bardzo korzystnych dla Chin danych makroekonomicznych. W zeszłym miesiącu chińska gospodarka zanotowała wzrost produkcji przemysłowej o 6,5 proc. w stosunku do zeszłego roku.

Sprzedaż detaliczna w Chinach podniosła się z kolei o 10,7 proc., co wskazuje, że to rynek wewnętrzny staje się głównym czynnikiem na którym opiera się chińska gospodarka. Inwestycje w środki trwałe wzrosły przez pierwsze pięć miesięcy tego roku o 8,6 proc. To mniej niż prognozowali ekonomiści, ale mniej zainwestowano także na rynku nieruchomości.

Stabilizacja sytuacji gospodarczej Chinach jest ważną rolę w najlepszym w tym dziesięcioleciu czasie dla światowej gospodarki. Charakteryzuje się zsynchronizowanym wzrostem tak rozwiniętych i rozwijających się gospodarek. Popyt wewnętrzny jaki zanotowała chińska gospodarka przywrócił ożywienie w światowym handlu.

Chińska gospodarka jest obecnie drugą pod względem wielkości gospodarką na świecie i po raz pierwszy od siedmiu lat zanotowała przyspieszenie tempa wzrostu w dwóch następujących po sobie kolejnych kwartałach. Chociaż eksperci ekonomiczni zakładają lekkie spadek tempa wzrostu w drugim półroczu, to jednak na razie nic nie wskazuje na to, aby rządowa prognoza zakładająca wzrost o 6,5 proc. nie została zrealizowana.

Największą gospodarką świata pozostają Stany Zjednoczone, jeżeli brać pod uwagę PKB nominalne. Jednak w przypadku PKB ważonego parytetem siły nabywczej, chińska gospodarka stała się największa już w 2014.

Chiny realizują obecnie projekt Pasu i Szklaku, mającego odtworzyć Jedwabny Szlak – lądową drogę do odbiorców towarów jakie wytwarza chińska gospodarka. Realizacja tego projektu pozwoliłaby Chinom na przynajmniej częściowe obejście uzależnienia od morskich szlaków lądowych kontrolowanych przez Stany Zjednoczone.  Podczas tegorocznego forum projektu „Jeden pas – jedna droga” chiński przywódca Xi Jinping ogłosił wielomiliardową skalę środków finansowych jakie Chiny zamierzają użyć na stworzenie nowej lądowej infrastruktury transportowej.

kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply