Chińczycy intensywnie budują swój pierwszy rodzimy lotniskowiec. Zwodują go w rocznicę urodzin Mao? [FOTO]

Najnowsze zdjęcia satelitarne mają potwierdzać, że budowa pierwszego w pełni rodzimego chińskiego lotniskowca, typu 001A, jest na zaawansowanym etapie. Według informacji chińskich mediów, może on zostać zwodowany w 122. rocznicę urodzin Mao Zedonga.

Lotniskowiec ma być budowany w oparciu o okręt tego typu – Liaoning – zakupiony od Ukrainy sowiecki okręt klasy Admirał Kuzniecow. Miejscem budowy ma być stocznia Dalian na północy Chin. W sierpniu miał ją odwiedzić chiński prezydent XI Jinping, by sprawdzić postęp prac. W tej samej stoczni prowadzono prace doposażeniowe lotniskowca Liaoning.

Potwierdzają to fotografie satelitarne stoczni Dalian wykonane 22 września, na podstawie których wydaje się, że jest on budowany w suchym doku wiązanym z pracami przy Liaoning. Pierwsze zdjęcia kadłuba pochodzą z marca tego roku, zaś w końcu lutego Serwin Jane’s informował, że trwają tam przygotowania do budowy kadłuba.

Typ 001A ma być okrętem z napędem konwencjonalnym, nie atomowym. Najpewniej jest również mniejszy niż potężne okręty US Navy tej klasy. Według fotografii ma on obecnie około 240 metrów długości i promień około 35 metrów, przy czym nieukończony dziób sugeruje, że łączna długość może sięgać 270 metrów.

Przewiduje się, że okręt może zostać zwodowany 26 grudnia, w rocznicę urodzin Mao Zedonga. Jest to zresztą pewna praktyka, dotycząca chińskich okrętów wojennych. Do czasu wejścia do służby upłynie jednak jeszcze około 2-3 lat. Jako możliwą datę wskazuje się 1 października 2019 roku – rocznice proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej.

22 września. Widok ogólny na stocznię w Dalian. Domniemane miejsce budowy lotniskowca zaznaczono prostokątem. Fot. janes.com

Wantchinatimes.com / janes.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz