W środę rano Żandarmeria Wojskowa zatrzymała gen. bryg. rez. Piotra Pytla, byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

O zatrzymaniu gen. Pytla poinformowała na Twitterze jego żona. Później informację tę potwierdził ppłk Artur Karpienko, rzecznik Komendanta Głównego ŻW.

– Żandarmeria Wojskowa zatrzymała byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. rez. Piotra Pytla – cytuje Karpienkę PAP. Około południa były szef SKW miał zostać przewieziony na przesłuchanie do prokuratury.

Rok temu prokuratura postawiła Pytlowi zarzut przekroczenia uprawnień. Chodziło o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW. W tym przypadku, chodziło o Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB).

Zatrzymanie byłego szefa SKW krytycznie skomentował były szef MON, Tomasz Siemoniak (PO). – Macierewicz przekracza wszelkie granice w brutalnej walce o władzę! Patrzy NATO, patrzą sojusznicy z USA. Skandal! – napisał na Twitterze.

W lutym br. generał Pytel powiedział w programie „Kropka nad i” w TVN24, że w trakcie jednej z rozmów z obecnym ministrem obrony narodowej, ten miał mu wyznać, iż nie wierzy w zamach smoleński i jest to jedynie narzędzie polityczne. Jeden z posłów PiS, jeszcze przed wyborami w 2015 roku, miał również rzekomo zaproponować mu układ, według którego SKW miała “przestać robić sprawę na Antoniego Macierewicza”, w zamian za co generał miał zyskać “nietykalność”, w postaci zaniechania ataków na jego osobę. Były szef SKW twierdzi, że nie przystał na to.

Pytel w październiku 2013 został pełniącym obowiązki szefa SKW, natomiast w styczniu 2014 premier Donald Tusk powołał go na stanowisko szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Posiadał wówczas stopień pułkownika. 2 kwietnia 2015 prezydent RP Bronisław Komorowski mianował go na stopień generała brygady. W listopadzie 2015 został odwołany z funkcji szefa SKW. Został odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Dorzeczy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply