W środę rano Żandarmeria Wojskowa zatrzymała gen. bryg. rez. Piotra Pytla, byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

O zatrzymaniu gen. Pytla poinformowała na Twitterze jego żona. Później informację tę potwierdził ppłk Artur Karpienko, rzecznik Komendanta Głównego ŻW.

– Żandarmeria Wojskowa zatrzymała byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. rez. Piotra Pytla – cytuje Karpienkę PAP. Około południa były szef SKW miał zostać przewieziony na przesłuchanie do prokuratury.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rok temu prokuratura postawiła Pytlowi zarzut przekroczenia uprawnień. Chodziło o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW. W tym przypadku, chodziło o Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB).

Zatrzymanie byłego szefa SKW krytycznie skomentował były szef MON, Tomasz Siemoniak (PO). – Macierewicz przekracza wszelkie granice w brutalnej walce o władzę! Patrzy NATO, patrzą sojusznicy z USA. Skandal! – napisał na Twitterze.

W lutym br. generał Pytel powiedział w programie „Kropka nad i” w TVN24, że w trakcie jednej z rozmów z obecnym ministrem obrony narodowej, ten miał mu wyznać, iż nie wierzy w zamach smoleński i jest to jedynie narzędzie polityczne. Jeden z posłów PiS, jeszcze przed wyborami w 2015 roku, miał również rzekomo zaproponować mu układ, według którego SKW miała „przestać robić sprawę na Antoniego Macierewicza”, w zamian za co generał miał zyskać „nietykalność”, w postaci zaniechania ataków na jego osobę. Były szef SKW twierdzi, że nie przystał na to.

Pytel w październiku 2013 został pełniącym obowiązki szefa SKW, natomiast w styczniu 2014 premier Donald Tusk powołał go na stanowisko szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Posiadał wówczas stopień pułkownika. 2 kwietnia 2015 prezydent RP Bronisław Komorowski mianował go na stopień generała brygady. W listopadzie 2015 został odwołany z funkcji szefa SKW. Został odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Dorzeczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz