Dysertacji Arsenija Jaceniuka przyjrzała się Tetiana Parchomenko i doszła do wniosku, że stanowi ona plagiat.

Arsenij Jaceniuk, premier Ukrainy w latach 2014-2016, obronił pracę kandydacką (odpowiednik naszej pracy doktorskiej) pt. „Organizacja systemu nadzoru i regulacji bankowych na Ukrainie” w 2004 roku na Ukraińskiej Akademii Spraw Bankowych w Sumach. W tym czasie był wiceprezesem Narodowego Banku Ukrainy.

Zdaniem prof. Tetiany Parchomenko, która przeanalizowała pracę kandydacką byłego premiera, 70 stron jej głównej części (s. 4-165) zawiera teksty bez odnośników do ich rzeczywistych autorów, z tego 39 stron jest praktycznie przepisanych słowo w słowo.

Według Parchomenko Jaceniuk „zapożyczył” teksty do swojej pracy głównie z książki „Prawo bankowe ukraińskie i europejskie” oraz z podręcznika „Bank narodowy i polityka pieniężno-kredytowa”, jednak lista prac i artykułów, z których korzystał niezgodnie z zasadami cytowania zawiera jeszcze kilka innych pozycji. Co więcej, Jaceniuk umieścił także wnioski i rekomendacje z tych prac we Wnioskach swojej dysertacji i w autoreferacie, przedstawiając je jako swoje.

Tetiana Parchomenko nie ma wątpliwości, że „zapożyczenia” Arsenija Jaceniuka spełniają definicje plagiatu zawarte zarówno w prawie autorskim jak i prawie o szkolnictwie wyższym.

ZOBACZ TAKŻE: Rosyjski sąd nakazał aresztować byłego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka [+FOTO]

Kresy.pl / Ukraińska Prawda




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz