Byli szefowie rosyjskiej kolonii karnej oskarżeni o tortury

Prokuratura Republiki Karelii sformułowała akt oskarżenia wobec byłego naczelnika Kolonii Karnej nr 9 oraz jego byłego zastępcy.

Prokurator rosyjskiej Republiki Karelii podpisał się pod aktem oskarżenia wobec Iwana Sawielowa oraz Iwana Kowaliowa. Pierwszy był naczelnikiem Kolonii Karnej nr 9 koło Pietrozawdska, drugi jego zastępcą. To jednostka o zaostrzonym rygorze. Prokurator oskarża ich o przekroczenie uprawnień poprzez stosowanie tortur wobec osadzonych w podległej im placówce. Informację taką, za adwokatem oskarżonych, podał w poniedziałek portal Siewier.Realii.

Początkowo zastępca prokuratora republiki Siergiej Gubin zwrócił materiały dostarczone przez Komitet Śledczy, domagając się dalszych czynności wyjaśniających. Komitet Śledczy odwołał się od jego decyzji. Skargę złożyli również podający się za poszkodowanych więźniowie Kolonii Karnej nr 9. W efekcie szef republikańskiej prokuratury podpisał się pod aktem oskarżenia.

O przypadkach tortur w tej placówce jako pierwsze poinformowały we wrześniu 2019 r. portal Mediazona oraz telewizja Nastojaszczeje Wriemia. Po ich pierwszych publikacjach naczelnik Sawielow złożył nawet pozwy przeciw dziennikarzom jacy opracowali te materiały. Jednak wkrótce po ich publikacjach wyciekło nagranie obrazujące bicie więźnia karelskiej kolonii karnej. Byli więźniowie kolonii potwierdzili, że bijącymi na nagraniu byli jej naczelnik i jego zastępca. W efekcie podejrzani stracili stanowiska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Media: Nawalny trafił do „najgorszej kolonii karnej w Rosji”

severreal.org/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz