Była francuska minister zdrowia Agnes Buzyn została oskarżona w piątek w związku z tym jak radziła sobie z pandemią Covid-19 po tym, jak śledczy w sądzie w Paryżu doszli do wniosku, że istnieją podstawy do wniesienia jej oskarżenia – poinformował portal France 24.

Jak poinformował portal France 24, była francuska minister zdrowia Agnes Buzyn została oskarżona w piątek w związku z tym jak radziła sobie z pandemią Covid-19 po tym, jak śledczy w sądzie w Paryżu doszli do wniosku, że istnieją podstawy do wniesienia jej oskarżenia

Buzyn została oskarżona o „narażanie życia innych”, powiedział prokurator. Była lekarka, która będzie mogła odwołać się od zarzutów, przybyła na rozprawę w sądzie w piątek rano, mówiąc, że z zadowoleniem przyjęła „doskonałą okazję do wyjaśnienia się i ustalenia prawdy”. 58-latka dodała, że ​​„nie pozwoli zdyskredytować działań rządu, ani moichdziałań jako ministra, kiedy zrobiliśmy tak wiele, aby przygotować nasz kraj na globalny kryzys zdrowotny, który wciąż trwa”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zarzuty są ciosem dla prezydenta Emmanuela Macrona, którego postępowanie z kryzysem zdrowotnym zostanie poddane kontroli podczas kampanii wyborczej w przyszłym roku, ale sąd również natychmiast stanął w obliczu zarzutów o nadużycie wymiaru sprawiedliwości. Były premier Edouard Philippe i obecny minister zdrowia Olivier Veran są również badani przez sędziów, a w ich biurach doszło do przeszukań.

Buzyn, która zrezygnowała ze stanowiska w lutym zeszłego roku, kilka tygodni po potwierdzeniu pierwszych przypadków Covid we Francji, spotkała się z krytyką i kpinami z powodu jej pierwszych wypowiedzi na temat pandemii. Powiedziała początkowo w styczniu 2020 r., że „praktycznie nie ma ryzyka” importowania Covid-19 z chińskiego miasta, w którym wybuchła epidemia, a następnie powiedziała, że ​​„ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród ludności jest bardzo małe”.

Francja stanęła również w obliczu poważnego niedoboru masek na początku pandemii, a rząd był niekonsekwentny w swoich zaleceniach dotyczących zakrywania twarzy, początkowo kwestionując ich skuteczność, a następnie nakazując stosowanie ich w przestrzeni publicznej.

Zobacz też: Ponad 140 tys. Francuzów protestowało przeciwko paszportom sanitarnym

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jean Garrigues, francuski historyk polityczny, który często popiera rząd, nazwał pojawienie się Buzyn w sądzie „poważnym ciosem w podział władzy”.

„To zależy od wyborców, a nie sędziów, aby ukarać polityka za jego słowa i czyny” – napisał na Twitterze. Buzyn zrezygnowała z polityki i w styczniu dołączyła do gabinetu dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, który również był pod ostrzałem za reakcję na pandemię.

Jak informowaliśmy, we Francji wprowadzono 9 sierpnia rozszerzony tzw, paszport sanitarny. Dokument jest wymagany w miejscach publicznych, m.in. w kawiarniach i restauracjach, dużych centrach handlowych, środkach dalekobieżnego transportu, a także w placówkach opieki medycznej.

Kresy.pl/France24

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz