Niemiecki Bundestag, w czwartek odrzucił wniosek grupy parlamentarnej Zielonych wzywający do wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2 – poinformowała agencja prasowa Unian.

Jak poinformowała agencja prasowa Unian, niemiecki Bundestag, w czwartek odrzucił wniosek grupy parlamentarnej Zielonych wzywający do wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2.

Wniosek zatytułowany „Korekcja kursu w polityce Rosji – konsekwentna obrona praw człowieka, demokracji i europejskiego ładu pokojowego” został odrzucony w bezpośrednim głosowaniu większością CDU/CSU, SPD, AfD i Die Linke przeciw Zielonym, przy wstrzymywaniu się FDP – podała służba prasowa Bundestagu.

Projekt nie jest konieczny dla zaopatrzenia Europy w energię, stwierdzili autorzy, dodając, że jest szkodliwy dla klimatu. Zdaniem Zielonych rząd federalny powinien także ukierunkować swoją politykę „konsekwentnie na promowanie demokracji i rządów prawa w Rosji oraz zajmowanie przez Unię Europejską określonego stanowiska wobec Rosji”.

W odpowiedzi na politykę izolacyjną Kremla należy znacznie zintensyfikować wymianę ludzi z Rosją, zwłaszcza w sferze społeczeństwa obywatelskiego, młodzieży i kultury – twierdzą Zieloni. „Tutaj rząd federalny musi również promować na szczeblu UE łagodną i hojną interpretację odpowiednich przepisów wizowych” – jak to nazwano w rezolucji.

Posłowie we wniosku wezwali rząd federalny do odrzucenia budowanego gazociągu Nord Stream 2.

Zobacz też: Polityk Alternatywy dla Niemiec obarcza Polskę winą za wybuch II wojny światowej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polska nie została uprzedzona przez USA o decyzji o nienakładaniu sankcji na konsorcjum budującego Nord Stream 2 – ujawnił w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

„Z mediów” – tymi słowami Zbigniew Rau odpowiedział na pytanie, jak dowiedział się o decyzji o nienakładaniu sankcji na Nord Stream 2 AG. Szef polskiej dyplomacji skarżył się, że „sojusznicy amerykańscy nie znaleźli czasu na konsultacje z najbardziej narażonym na skutki tej decyzji regionem świata”.

Minister wskazał, że w styczniu Anthony Blinken zapewniał go, że USA będą konsultować z Polską swoje decyzje. Jak mówił, Polska w lutym i marcu „przyjmowała do wiadomości” zapewnienia Amerykanów o tym, że nie toczą się poufne amerykańsko-niemieckie rozmowy w sprawie Nord Stream 2, pomimo posiadania wiedzy, że jest inaczej. „Tymczasem, teraz czytam doniesienia agencyjne, że w tym tygodniu odbywają się w Waszyngtonie rozmowy między bliskimi współpracownikami kanclerz Merkel i doradcami prezydent Bidena o dokończeniu Nord Stream 2” – zauważał Zbigniew Rau. Minister uznał, że taka decyzja powinna być także skonsultowana z „sojusznikami ze wschodniej flanki NATO”, ponieważ gazociąg wzmocni interesy Niemiec i Rosji oraz „będzie stanowił bezpośrednie zagrożenie dla pokoju w Europie”. Jako zagrożone kraje Zbigniew Rau wymienił Ukrainę, Polskę i inne kraje NATO z Europy Środkowej.

Kresy.pl/Unian

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz