W poniedziałek zespół, któremu przewodzi Rafał Brzoska, przedstawił pierwsze szczegóły dot. postulatów deregulacji gospodarki. Proponuje m.in. zatrudnianie cudzoziemców na tzw. śmieciówkach.
W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk powierzył prezesowi InPostu Rafałowi Brzosce przygotowanie planów deregulacji polskiej gospodarki. W poniedziałek ujawniono pierwsze szczegóły projektu.
“Jako przedsiębiorcy podjęliśmy wyzwanie i w ciągu zaledwie 7 dni(!) stworzyliśmy zespół kilkuset wolontariuszy, ekspertów i urzędników, których połączyła wspólna wizja zmiany machiny biurokratycznej państwa” – Brzoska oświadczył w poniedziałek na portalu LinkedIn.
Jeden z punktów przedstawionego w poniedziałek planu dotyczy migrantów zarobkowych. Zespół Brzoski postuluje rezygnację z przepisu, który “zobowiązuje polskie firmy do zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na umowę o pracę”.
“Równość w dostępie do różnych form zatrudnienia: Ograniczając cudzoziemców tylko do umów o pracę, wprowadza się nieuzasadnioną różnicę w traktowaniu pracowników na podstawie ich narodowości. Taka sytuacja jest sprzeczna z zasadami równego traktowania, które są fundamentem prawa pracy i współczesnych standardów demokratycznych” – stwierdza zespół inicjatywy SprawdzaMy.
“Zagrożenie dla konkurencyjności rynku pracy: Przepisy, które wymuszają na pracodawcach stosowanie jednej formy zatrudnienia dla cudzoziemców, mogą prowadzić do niechęci firm do zatrudniania pracowników z zagranicy. To z kolei może wpływać negatywnie na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, które korzystają z globalnych talentów, aby wzmocnić swoją innowacyjność i konkurencyjność na rynku międzynarodowym” – czytamy.
Zespół postuluje też: zmniejszenie częstotliwości kontroli skarbowych; zmniejszenie udziału przedsiębiorstw w finansowaniu wydatków budżetowych; wprowadzenie domniemania niewinności podatnika w rozliczeniach podatkowych; niekaranie podatników i księgowych za niecelowe błędy i pomyłki; ograniczenie stosowania kar w VAT oraz podwyższonych o 50 proc. odsetek za zwłokę; usunięcie możliwości przerwania biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych poprzez wszczęcie dochodzenia w kks na rok przed upływem przedawnienia; nienaliczanie odsetek za zwłokę w przypadku gdy kontrola podatkowa przekroczy 6 miesięcy; zmianę agresywnej praktyki egzekucji komorniczej; zwiększenie liczby wydawanych interpretacji ogólnych przez Ministra Finansów; wprowadzenie obowiązku stosowania się organów podatkowych do korzystnych dla podatników orzeczeń TSUE; nienaliczanie składek zdrowotnych od sprzedaży środków trwałych oraz nieruchomości gruntowych wykorzystywanych do działalności.
Propozycje ustawowe dotyczą z kolei: ograniczenia nadużyć w stosowaniu aresztów tymczasowych przeciwko obywatelom; egzekwowania zasady “Unia Europejska + zero” – brak dobudowywania krajowych przepisów do dyrektyw unijnych; zrównania ważności dokumentacji elektronicznej z papierową; wprowadzenia ugód podatkowych w relacji Obywatel-Urząd Skarbowy; racjonalizacji wymiaru kar w obrocie gospodarczym – tzw. dekryminalizacja obrotu gospodarczego; integracja istniejących systemów administracyjnych w usługach dla obywateli; możliwości finansowania przez przedsiębiorcę linii przesyłowych na terenie własnej inwestycji; nadużywania przez urzędników postępowań karno-skarbowych do zawieszania przedawnienia zobowiązań podatkowych; skrócenia okresu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zwolnienie podmiotowe w VAT dla mikro firm (zwiększenie do 350 tys.).
Zobacz także: Ponad 200 cudzoziemców pracowało w Polsce nielegalnie
money.pl / sprawdzamy.com / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!