W ramach nowej strategii bezpieczeństwa, tzw. Doktryny Fuzji, Wielka Brytania zamierza zastosować wszelkie możliwe środki w walce ze swoimi przeciwnikami. Dotyczy to zarówno działań terrorystycznych, jak i hybrydowych, m.in. ze strony Rosji.

Jak informuje brytyjski dziennik “The Telegraph”, „brytyjscy szpiedzy rozpoczną kontr-propagandową wojnę przeciwko Rosjanom”. Ma to być część poważnej reorganizacji działania brytyjskich służb i zdolności obronnych Wielkiej Brytanii w ramach programu ogłaszanego przez premier Theresę May.Według dziennika, brytyjska premier poleciła służbom wywiadowczym, by wykorzystywały media społecznościowe do zakłócania dezinformacji. May obiecała, że wykorzystane zostaną „wszelkie dostępne środki”, by pokonać zagrożenia, przed którymi stoi Wielka Brytania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wśród tych zagrożeń wymieniana jest narastająca agresja ze strony Rosji, ale także islamski terroryzm. Źródła wywiadowcze miały ostrzec May, że zagrożenie ze strony islamskiego terroryzmu prawdopodobnie jeszcze wzrośnie w najbliższych dwóch latach. Ma to związek z tym, że w obliczu porażek ISIS na Bliskim Wschodzie, dżihadyści będą chcieli się rozproszyć i przeprowadzić uderzenia w różnych miejscach na świecie.

Brytyjska premier chce, by w związku z tym wszelkie agencje i instytucje rządowe uznawały kwestie bezpieczeństwa narodowego za swój priorytet, a nie tylko policja czy służby bezpieczeństwa.

Plan premier May jest określany mianem Doktryny Fuzji. Ma zostać ogłoszony w środę w ramach zapowiadanego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. W ramach tej doktryny, wszystkie instytucje rządowe mają razem radzić sobie z kwestiami natury bezpieczeństwa. Według założeń, Londyn musi swoją „soft power” i „zasoby komunikacyjne” w walce hybrydowej.

Przeczytaj: Biełsat dostanie 5 milionów funtów od Wielkiej Brytanii

Ponadto, w raporcie ma zostać wyszczególnione także zagrożenie ze strony takich państwa, jak Rosja, Korea Północna czy Iran.

Brytyjska premier mówiła wcześniej, że uzgodniono nowe podejście do zgrania bezpieczeństwa narodowego. Ma ono zapewniać skuteczne wykorzystanie wszelkich zdolności Wielkiej Brytanii w zakresie bezpieczeństwa: „od środków ekonomicznych, poprzez najnowocześniejsze zasoby wojskowe po nasze szersze wpływy dyplomatyczne i kulturowe na arenie światowej”. May ostrzegła też tych, którzy chcieliby zaatakować Wielką Brytania, że jej kraj zastosuje wszelkie dostępne środki by ich pokonać.

“Sky News” ujawnia z kolei, że w ostatnich dniach Wielka Brytania ujawniła swoim partnerom bezprecedensową ilość informacji wywiadowczych, w celu przekonania ich, że to Rosja ponosi winę za atak chemiczny w Salisbury.

Jeden z anonimowych brytyjskich oficjeli powiedział jednej z brytyjskich gazet, że kontrowanie narracji Rosji ws. otrucia Siergieja Skripala i jego córki, zarówno publicznie jak i poprzez kanały dyplomatyczne miało na celu przekonanie innych krajów, że „nie ma żadnej innej wiarygodnej narracji” w tej kwestii, niż narracja brytyjska. Zaznacza, że pomogło to, obok przekazywania informacji wywiadowczych, w podjęciu przez szereg krajów decyzji o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Zdaniem brytyjskiego urzędnika, nowe podejście przyjęte przez Londyn przyniosło szybkie rezultaty w postaci ukarania Moskwy.

Telegraph.co.uk / news.sky.com / Guardian / Kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz