Węgry zablokowały wydanie przez państwa członkowskie UE wspólnego oświadczenia w sprawie międzynarodowego nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina – podała agencja Bloomberg w poniedziałek. Węgry odpowiadają, że nie chciały, by szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podejmował decyzję w imieniu wszystkich krajów Unii.

Unia Europejska nie wydała wspólnej rezolucji w sprawie nakazu aresztowania Władimira Putina. Zawetowały ją Węgry – podaje agencja Bloomberg. Oświadczenie w tej sprawie wydał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Podkreślił w nim, że UE przyjęła do wiadomości decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).

“UE postrzega decyzję MTK jako początek procesu pociągania rosyjskich przywódców do odpowiedzialności za zbrodnie i okrucieństwa na Ukrainie, które zostały popełnione na ich polecenie lub za ich zgodą” – napisał szef dyplomacji UE.

Ministrowie sprawiedliwości 26 państw UE wydali w poniedziałek własne oświadczenie popierające decyzję MTK, którego Węgry nie podpisały.

Szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó przekazał portalowi Index.hu, że Węgry nie są przeciwko nakazowi aresztowania, lecz sprzeciwiają się rezolucji, którą Josep Borrell chciał wydać w imieniu wszystkich państw członkowskich UE. Zdaniem Budapesztu powinien wydać oświadczenie wyłącznie w swoim imieniu.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Zarzuca mu „bezprawną deportację i przesiedlenia ludności – w tym dzieci – z obszarów Ukrainy okupowanych przez Rosję”. W piątek MTK wydał nakaz aresztowania rosyjskiego prezydenta.

Zobacz także: Niemcy zapowiadają, że zastosują się do nakazu aresztowania Putina

bloomberg.com / europa.eu / index.hu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply