Blinken rozmawiał z chińskim odpowiednikiem o kanałach komunikacji i o Tajwanie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w środę telefonicznie z szefem chińskiej dyplomacji. Politycy omówili “znaczenie utrzymywania otwartych linii komunikacyjnych” oraz kwestię Tajwanu.

Dyplomaci opowiedzieli się za odpowiedzialnym zarządzaniem stosunkami USA-Chiny w celu “unikania błędnych kalkulacji i konfliktów” – wskazano w oświadczeniu Departamentu Stanu USA, cytowanym przez CNN. “Stany Zjednoczone będą dala wykorzystywać zobowiązania dyplomatyczne do podnoszenia kwestii budzących obawy, a także obszarów potencjalnej współpracy” – oświadczył Blinken.

Szef chińskiej dyplomacji Qin Gang powiedział z kolei, że strona amerykańska powinna szanować stanowisko Chin w kluczowych dla nich zagadnieniach, takich, jak kwestia Tajwanu. Wezwał też USA do “zaprzestania ingerencji w wewnętrzne sprawy Chin” – podało w oświadczeniu chińskie MSZ.

Opowiedział się też za stabilizacją stosunków dwustronnych i przywróceniem kanałów komunikacji.

Zobacz także: “Komuś stanie się krzywda” – Waszyngton ostrzega Chiny

Na początku maja szef MSZ Chin Qin Gang oświadczył, że konieczne jest ustabilizowanie stosunków chińsko-amerykańskich po serii „błędnych słów i działań”, które ponownie zamroziły stosunki.

Stosunki między dwoma największymi gospodarkami świata pogorszyły się w ubiegłym roku, gdy ówczesna przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi złożyła oficjalną wizytę na Tajwanie. W odpowiedzi Pekin ograniczył formalne kanały komunikacji ze Stanami Zjednoczonymi, m.in. na poziomie wojskowym.

Przeczytaj: Nowy przewodniczący Izby Reprezentantów także spotka się z prezydent Tajwanu

edition.cenn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply