Jak donosi Bild, armia niemiecka i firmy były gotowe dostarczyć na Ukrainę ciężki sprzęt. Jednak niemiecki kanclerz Olaf Scholz zablokował dostawy, dostarczając tylko amunicję, sprzęt wywiadowczy i broń strzelecką.

Jak poinformowała w środę niemiecka gazeta Bild, w marcu Ukraina zgłosiła zapotrzebowanie na czołgi Leopard, a także pojazdy opancerzone Puma, Marder, Boxer i Fuchs. Jak donosi Bild, armia niemiecka i firmy były gotowe je dostarczyć. Jednak niemiecki kanclerz Olaf Scholz zablokował dostawy ciężkiej broni, dostarczając tylko amunicję, sprzęt wywiadowczy i broń strzelecką.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapowiedział, że w sprawie przekazania ciężkiego sprzętu Ukrainie będzie rozmawiał z kanclerzem Niemiec. „Skontaktuję się z kanclerzem Niemiec. Będę przekonywał, że trzeba przywrócić bezpieczeństwo na Ukrainie przez odejście od rosyjskiego gazu, ropy i węgla. Ważne jest też przekazywanie amunicji i ciężkiego sprzętu Ukrainie” – mówił.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Niestety, to, co robi kanclerz Scholz od wielu tygodni, stawia ogromny znak zapytania, jeśli chodzi o intencje. Ten znak zapytania stawia nie tylko polski rząd i partnerzy europejscy, ale również opinia publiczna w Niemczech” – mówił w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

„Nie rozumiem tych zachowań. Bezpieczna Ukraina to bezpieczna Unia Europejska, ale rozumiem, że sieci rosyjskich powiązań finansowych, biznesowych, politycznych w Niemczech są dużo większe, niż wszystkim się wydawało” – dodał.

Jak informowaliśmy, Armin Papperger prezes Rheinmetall ogłosił w wywiadzie dla gazety Handelsblatt, że konsorcjum może przygotować dostarczenie do 50 używanych czołgów bojowych Leopard 1 na Ukrainę. Rheinmetall może dostarczyć pierwsze czołgi w ciągu sześciu tygodni, a pozostałe w ciągu kolejnych trzech miesięcy za pośrednictwem swojej spółki zależnej Rheinmetall Italia, jeśli otrzyma zielone światło od niemieckiego rządu, powiedział Papperger.

Papperger zaznaczył, że ukraińscy żołnierze mogą zostać przeszkoleni na Leopardzie 1 w ciągu kilku dni, jeśli są już wykwalifikowanym personelem wojskowym. Handelsblatt poinformował, że politycy niemieckiego rządu koalicyjnego, są otwarci na ewentualną dostawę czołgów Leopard.

„Trzeba być nieco bardziej wyszkolonym do Leoparda 1. Ale jeśli Ukraińcy chcą czołgu, należy znaleźć sposób” – powiedział gazecie Marcus Faber, rzecznik polityki obronnej grupy parlamentarnej Wolnych Demokratów.

Warto przypomnieć, że przewodnicząca komisji obrony niemieckiego Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann, zaproponowała, aby kraje Europy Wschodniej dostarczyły Ukrainie ciężki sprzęt. W zamian państwa miałyby otrzymywać rekompensaty od Niemiec.

„Armia ukraińska musiałaby najpierw zostać przeszkolona w zakresie obsługi czołgów Marder (red. Marder to w rzeczywistości bojowy wóz piechoty). Dlatego proponuję, aby nasi wschodnioeuropejscy partnerzy dostarczyli Ukrainie odpowiednie rodzaje broni” – podała Strack-Zimmermann dziennikowi „Rheinische Post”.

Kresy.pl/Bild

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz