Od dłuższego czasu Chiny posiadają udziały w niemieckich firmach w znacznie większym stopniu, niż ludzie zdają sobie sprawę – pisze w sobotę Bild. Chińczycy interesują się głównie przedsiębiorstwami z branż technologii, elektroniki, mechaniki czy farmacji.

Niemiecka gazeta podaje przykład niemieckiego producenta samochodów Mercedes-Benz. Blisko 20 proc. udziałów należy do dwóch chińskich firm: państwowej Beijing Automotive Group (9,98 proc.) i Li Shufu, właściciela Geely (9,69 proc.). W przypadku producenta maszyn do druku offsetowego – marki Heidelberger Druckmaschinen z Badenii – aktualnie 18 proc. firmy jest w rękach Chińczyków.

Już w sierpniu 2016 roku chińska firma Midea kupiła 90 proc. akcji firmy inżynieryjno-mechanicznej Kuka.

Bild przypomina, że marka odzieżowa Tom Tailor z Hamburga w czerwcu 2020 roku ogłosiła upadłość. “Chińczycy skorzystali na niemieckim kryzysie: chiński konglomerat Fosun całkowicie przejął firmę za symboliczną cenę zaledwie jednego euro” – pisze gazeta.

Chińczycy kontrolują obecnie także ok. 85 proc. firmy produkującej części samochodowe Grammer AG. To firma z 19-wiecznymi, rzemieślniczymi tradycjami – zwraca uwagę Bild.

Chińczycy od niedawna kontrolują też prawie całkowicie firmę Biotest. To ważny producent leków. Bild przypomina, że aby umożliwić jej przejęcie przez chińskich inwestorów, Biotest w 2018 roku rozstał się nawet ze swoją amerykańską odnogą, ponieważ “władze USA miały obawy co do wejścia Chińczyków”.

Zobacz także: Media: W Holandii działają tajne posterunki chińskiej policji

Gazeta zwraca też uwagę na przykład producenta chipów z Dortmundu. Chce go wykupić konkurencyjna firma Silex – w 100 procentach kontrolowana przez Sai Microelectronics z Chin. Umowa jest aktualnie analizowana przez niemieckie ministerstwo gospodarki.

Informowaliśmy, że niemiecki rząd zezwolił chińskiemu Cosco na zakup udziałów w terminalu w największym porcie kraju w wyniku decyzji przeforsowanej przez kanclerza Olafa Scholza.

Zobacz także: Scholz potwierdza wizytę w Chinach. Poleci z delegacją liderów biznesu

bild.de / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply