W niedzielę na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z terytorium Białorusi 15 osób m.in. obywateli Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu i Konga.

Jak poinformowała Straż Graniczna, w niedzielę na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z terytorium Białorusi 15 osób m.in. obywateli Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu i Konga.

Polskie służby zostały obrzucone kamieniami przez Białorusinów. „Nikt nie doznał obrażeń” – czytamy na Twitterze.

Straż Graniczna poinformowała w niedzielę o odebraniu pierwszych odcinków bariery na granicy Polski i Białorusi. Przęsła ustawione są już na długości 140 km. W najbliższych dniach rozpocznie się instalacja bariery elektronicznej.

Jak pisaliśmy, na początku roku Straż Graniczna informowała, że zakończenie budowy muru na polsko-białoruskiej granicy przewidywane jest na czerwiec 2022 roku.

Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy ws. budowy zapory na granicy z Białorusią. Zakładał on stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej m.in. w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1,615 mld złotych, w tym 1,5 mld na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Ustawa weszła w życie z końcem października ubiegłego roku. Na jej mocy powołano pełnomocnika do spraw budowy zapory oraz zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.

Przeczytaj: Kaczyński: Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz