Iwan Tertel, przewodniczący białoruskiego KGB przekonywał w czwartek, że Polska, Litwa i Ukraina przygotowują formacje zbrojne do przejęcia władzy na Białorusi.

Jak poinformowała agencja prasowa Biełta, Iwan Tertel, przewodniczący białoruskiego KGB przekonywał w czwartek, że Polska, Litwa i Ukraina przygotowują formacje zbrojne do przejęcia władzy na Białorusi.

Przewodniczący KGB mówił o formacjach zbrojnych na Ukrainie. “Nie ma dwóch lub trzech takich formacji. Rozdzieliły się, a zostało ich nie więcej niż 100. Realnie w walkach bierze udział 10 lub 20 osób. Są ściśle nadzorowani przez ukraiński wywiad wojskowy. Wszyscy znamy tych oficerów” – twierdził Iwan Tertel.

Według niego białoruscy ochotnicy biorą również udział w działaniach wojennych na Ukrainie. Przewodniczący KGB zaznaczył, że formacje zbrojne składające się z Białorusinów szkolą się także w Polsce i na Litwie. “Wszystkie te formacje mają na celu obalenie władzy na Białorusi siłą. Przygotowują, tworzą bazy, szkolą ludzi do podważania sytuacji na Białorusi. W tym poprzez dokonywanie aktów terrorystycznych” – czytamy w artykule Biełty.

“Głowa naszego państwa jest wojownikiem, osobą, która pójdzie do końca. Słusznie nazywa się go ojcem, bo dba o swoją rodzinę. A wokół prezydenta zgromadziły się elitarne siły bezpieczeństwa” — mówił Iwan Tertel.

Przewodniczący KGB uważa, że ochotnicy planują wkroczyć na Białoruś z Ukrainy i zająć osady – szczególnie o znaczeniu powiatowym. “Stworzą przyczółek, po którym zaczną powoli zmierzać w kierunku Mińska. Ale jest ku temu warunek: musimy mieć taką samą sytuację jak w sierpniu 2020 r. Wtedy będą mieli szansę. Taki jest ich plan”.

Przypomnijmy, że Rosja szykuje dla Białorusi kredyt w wysokości 1,5 mld dolarów, podał rosyjski wicepremier Aleksiej Owierczuk, który rozmawiał z dziennikarzem agencji RIA Nowosti w kuluarach Kaspijskiego Forum Ekonomicznego, odbywającego się w Moskwie.

“Tak, wszystkie decyzje podjęte. Albo podpisaliśmy, albo zaraz podpiszemy. Tę decyzję podjęto i wszystkie parametry porozumienia zostały uzgodnione. Półtora miliarda dolarów na projekty, które będą związane z substytucją importu i rozwojem odpowiedniej produkcji” – powiedział Owierczuk.

O możliwym kredycie od Rosji jeszcze w sierpniu mówił premier Białorusi Roman Gołowczenko. Ujawnił on, że rosyjskie pieniądze zostaną przeznaczone na łącznie 23 projekty substytucji importu. Siedem z nich, o łącznej wartości 330 mln dol., ma zostać uruchomionych jeszcze przed końcem bieżącego roku.

RIA Nowosti wśród celów kredytu wymienia uruchomienie dodatkowej produkcji części dla przemysłu maszynowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Białoruś została objęta kolejnymi pakietami sankcji po stłumieniu przez jej władze masowych protestów społecznych jakie wybuchły po wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 r. Dodatkowe represalia ze strony państw Unii Europejskiej spotkały Białoruś za jej wsparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainy, w postaci zapewnienia terytorium i infrastruktury dla wyprowadzania ataków na terytorium tej ostatniej.

Kresy.pl/Biełta

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply