Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego uznała, że Mamuka T. vel Abubakar T. może stworzyć w Polsce zagrożenie terrorystyczne.

Mamuka T. została zatrzymany na wniosek ABW. Służba specjalna podejrzewała, że obywatel Gruzji utrzymywał kontakty z organizacjami terrorystycznymi. Z informacji, jaką w czwartek zamieściła PAP wynika, że chodzi o organizację o charakterze islamistycznych.

“W ramach przeciwdziałania terroryzmowi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustaliła, że Mamuka K. […] sam mógł brać udział w konflikcie zbrojnym na rzecz tzw. <<Państwa Islamskiego>>” – przekazał rzecznik służby Stanisław Żaryn.

W czasie terytorialnej ekspansji “Państwa Islamskiego” na terenie Iraku i Syrii, która największy zakres osiągnęła w 2014 r., w szeregach jego oddziałów walczyli ekstremiści z całego świata, w tym, szczególnie licznie przybysze z Kaukazu, choć najbardziej wybijali się wśród nich Czeczeni.

To jednak nie jedyne powody wydalenia Gruzina. Miał również organizować nielegalną migrację osób z państw arabskich do państw Europy Zachodniej przez Polskę. Dodatkowo był zaangażowany w inny proceder przestępczy: obrót narkotykami i wymuszenia rozbójnicze.

Z tego powodu Mamuka T. został 8 lipca zatrzymany przez agentów ABW we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej. 22 lipca został zaś deportowany z zakazem wjazdu do strefy Schengen, na podstawie decyzji administracyjnej ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Czytaj także: Szwecja obiecała wydać Turcji 73 podejrzanych o terroryzm? Szwedzki media: To taktyka Ankary

pap.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply