Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy tysiące karabinów szturmowych i miliony sztuk amunicji. Poinformował o tym szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas wspólnej odprawy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ihorem Kłymenko.

Szef MSWiA poinformował w poniedziałek o sprzęcie, który Polska przekazała stronie ukraińskiej. Dodał, że współpraca pomiędzy Polską a Ukrainą jest niezwykle ważna oraz że nadal będziemy wspierać ten kraj w walce o wolność.

“Rozpoczynamy dostawę broni dla Gwardii Narodowej Ukrainy, brygad szturmowych ukraińskiej Policji i Służby Granicznej. To tysiące karabinów maszynowych i miliony sztuk amunicji, które pozwolą efektywnie walczyć obrońcom wolności Ukrainy i Europy” – mówił.

“Dysponujemy pociągiem sanitarnym, który będzie odbierał rannych funkcjonariuszy z Lwowa i będzie dystrybuował ich na terenie Polski, do szpitali MSWiA. Będziemy także wspierali ukraińskich partnerów sprzętem medycznym, który zostanie wykorzystany w ich szpitalach” – dodał.

Minister Ihor Kłymenko podziękował Polakom za okazane wsparcie. “Od pierwszych dni wojny odczuwamy pomoc, która spływa od narodu polskiego. Chciałbym podziękować polskiemu rządowi, jak również Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji Polski, za pomoc okazaną stronie ukraińskiej po katastrofie w Kachowce. Mogliśmy zapewnić wodę pitną dla dziesiątek tysięcy osób, które mieszkają na tych terenach. Dzięki temu sprzętowi udało nam się też wypompować wodę, która dostała się do mieszkań ludności cywilnej”

Na początku czerwca szef resortu podjął decyzję o przekazaniu policji mołdawskiej “ogromnego transportu (2 Herculesy i 4 Casy) broni, amunicji i wyposażenia od służb podległych MSWiA”.

“W związku z koniecznością wzmocnienia proeuropejskiego rządu w Kiszyniowie oraz zapewnienia odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa publicznego, minister Mariusz Kamiński, w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, podjął decyzję o przekazaniu MSW Mołdawii sprzętu i wyposażenia, w tym broni i amunicji, a także m.in. hełmów, kamizelek taktycznych oraz kompletów ochronnych. To kolejna już pomoc ze strony Polski na rzecz bezpieczeństwa Mołdawii” – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo wskazuje, że na początku maja w Kiszyniowie odbyły się wspólne ćwiczenia policyjnych jednostek kontrterrorystycznych z Polski i Mołdawii. Na zakończenie tych działań funkcjonariusze specjalnych pododdziałów Policji obydwu państw symbolicznie odbyli lot polskim helikopterem Black Hawk nad Wielkim Placem Zgromadzeń w Kiszyniowie, prezentując flagi mołdawską i Unii Europejskiej.


Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply