Rosjanie zwolnili kilkudziesięciu ukraińskich jeńców – jeden trafi do więzienia

Tego samego dnia, w którym Rosjanie zdecydowali się zwolnić kilkudziesięciu jeńców, inny pojmany został skazany w Doniecku za zbrodnię wojenną.

Portal Korrespondent.net poinformował w środę, że Rosja i Ukraina przeprowadziły kolejną wymianę jeńców. Według niego wolność odzyskało 42 ukraińskich jeńców wojskowych i dwóch przetrzymywanych przez Rosjan cywilów. Wśród zwolnionych jest 19 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, 11 pograniczników, 7 marynarzy, dwóch żołnierzy Gwardii Narodowej, dwóch żołnierzy Sił Obrony Terytorialnej. Jak podał Sztab Koordynacyjny ds. Jeńców, wśród uwolnionych jest sześciu oficerów.

Wśród uwolnionych ma być też chirurg, który operował rannych Ukraińców w szpitalu w Mariupolu, który rok temu był polem najbardziej zaciętych w tamtym okresie walk. Inni zwolnieni “walczyli na kierunku donieckim, chersońskim, charkowskim, ługańskim i sumskim” – podaje portal. Wśród nich jest wielu rannych i, jak twierdzi strona ukraińska, okaleczonych na skutek tortur.

Łącznie Ukrainie udało się już uzyskać zwolnienie 2280 jej żołnierzy i funkcjonariuszy pojmanych przez Rosjan.

Według rosyjskiego “Kommierstana” w ramach wymiany Ukraińcy zwolnili 40 wziętych do niewoli Rosjan. „Zwolniony personel wojskowy zostanie dostarczony do Moskwy samolotami wojskowego lotnictwa transportowego Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej na leczenie i rehabilitację w placówkach medycznych Ministerstwa Obrony Rosji” – poinformował resort w oświadczeniu.

Także Korrespondent podał, iż co najmniej jeden z wziętych do niewoli  ukraińskich żołnierzy ma małe szanse na szybki powrót do domu. Sąd Najwyższy nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej skazał na 22 lata więzienia żołnierza 36. Wydzielonej Brygady Piechoty Morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy Andrija Petrenkę. Sąd zgodził się z oskarżeniem miejscowych śledczych zarzucających mu, że w czasie ubiegłorocznych walk w Mariupolu Petrenko zastrzelił z broni snajperskiej cywila.

Do poprzedniej wymiany jeńców między wojującymi stronami doszło 16 kwietnia. Pierwsza odbyła się w tydzień po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

korrespondent.net/kommersant.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply