Bydgoski Nitro-Chem sprzedał amerykańskiej firmie General Dynamics Ordnance and Tactical Systems środek wybuchowy do bomb typu MK 84.

Trwającą od dwóch lat współparcę firmy polskiej i amerykańskiej podsumowano w trakcie trwającego w Kielcach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Była na nim obecna ambasador USA w Warszawie, Geogette Mosbacher. Jej słowa cytuje portal wGospodarce.pl – „To przykład współpracy amerykańskiego i polskiego przemysłu zbrojeniowego, która pozwala tworzyć miejsca pracy w USA i Polsce”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ciągu dwóch lat współpracy Nitro-Chem dostarczył Amerykanom 20 tys. ton trotylu, który został wykorzystany do konstrukcji bomb MK 84. To ważące około 900 kg bomby produkowane od 1970 r. Były używane już w czasie wojny w Wietnamie. Jak stwierdziła Mosbacher – „Ten rodzaj sojuszu jest ważny dla obu krajów, zwiększa potencjał naszych przemysłów; udaje nam się połączyć nasze doświadczenie i wnieść je do polskich firm”. Wystąpił również David Dunavin, prezes General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, który mówił o kluczowym wkładzie polskiego dostawcy w działanie jego firmy.

„Staliśmy się najjaśniejszą gwiazdą na niebie polskiej zbrojeniówki, kolejne kontrakty budzą nadzieje na jeszcze lepszą przyszłość” – powiedział z kolei prezes Nitro-Chemu, Krzysztof Kozłowski. Zarządzana przez niego firma stała się największym eksporterem w ramach państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Poinformował on, że zakład szykuje się do ruchomienia nowej linii produkcyjnej na której chce wytwarzać heksogen, bowiem zapotrzebowanie na ten środek wybuchowy zgłosili amerykańscy kooperanci.

Czytaj także: Wiceprezydent USA ogłosił, że Polska zrezygnowała z opodatkowania potentatów usług cyfrowych

wgospdoarce.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz