Niderlandy miały wesprzeć ukraińskie naciski na Madryt. Ukraińcy oczekują, że także Hiszpania dołączy do porozumienia państw NATO, które zdecydowały się na przekazanie ich krajowi wyrzutni rakiet “Patriot”.

Informację taką portal Ukrainska Prawda podał w czwartek za hiszpańskim “El Pais”. Prezydent Ukrainy Wołdoymyr Zełenski miał osobiście zwrócić się w tej sprawie do premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w czasie szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, jaki odbył się w zeszłym tygodniu w Mołdawii. Jednak władze Ukrainy konsultowali się w tej sprawie także z premierem Niderlandów Markiem Rutte oraz prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erodganem, bo właśnie w tym ostatnim kraju rozmieszczona została jedna z hiszpański baterii systemu “Patriot”.

Jak podkreślił portal Erdogan sprzeciwia się wyprowadzenia hiszpańskich wyrzutni obrony przeciwpowietrznej z jego kraju przez końcem obowiązywania umowy jaką zawarł z Hiszpanami. Zgodnie z nią “Patrioty” miały znajdować się na terytorium Turcji do końca bieżącego roku.

Jedna z dwóch baterii, którymi Hiszpania dysponuje od 2015 roku w tureckiej bazie Incirlik, druga zaś znajduje się we wspólnocie regionie Walencji we wschodniej Hiszpanii i ma znaczenie dla obrony narodowej.

Przypomnijmy, że 1 czerwca, po przybyciu na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do utworzenia „koalicji Patriotów”. Inicjatywę tę poparł właśnie premier Holandii.

Jak informowaliśmy, strona ukraińska twierdzi, że podczas nocnego rosyjskiego ataku na Kijów zestrzelono 6 rakiet hipersonicznych typu Kinżał. Rosjanie twierdzą z kolei, że zniszczyli system obrony powietrznej Patriot. Jednak jak dotąd, żadna ze stron nie zaprezentowała żadnych konkretnych dowodów.

Według CNN, Rosjanie rzeczywiście trafili system Patriot rozmieszczony na Ukrainie, ale raczej go uszkodzili, a nie zniszczyli, jak twierdzi Moskwa. Rzecznik rady bezpieczeństwa USA John Kirby powiedział, że nie może potwierdzić tych doniesień. Ale jeśli zadano uszkodzenia, które wymagałyby naprawy poza Ukrainą, to z pewnością udzielilibyśmy w tym pomocy” – dodał.

eurointegration.com.ua/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply