Według niektórych doniesień wartość kontraktu na dostawę systemu ziemia-powietrze S-400 może wynieść nawet 2,5 mld dolarów.

Rosja i Turcja podpisały kontrakt na dostarczenie Ankarze systemu obrony powietrznej S-400 – potwierdził dzisiaj w wywiadzie dla agencji TASS Władimir Kożin, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina.

Kontrakt został podpisany, jest przygotowywany do realizacji. Jak wiecie, S-400 to jeden z bardziej złożonych systemów, składający się z wielu technicznych komponentów, dlatego też jest tu wiele niuansów. Mogę tylko zapewnić, że wszystkie decyzje związane z tym kontraktem odpowiadają naszym strategicznym interesom. – powiedział Kożin.

Już wcześniej już pojawiały się informacje, że Turcja wpłaciła zaliczkę za rosyjski system. W kwietniu br. turecki minister obrony narodowej mówił, że rozmowy Turcji z Rosją ws. zakupu systemu S-400 są w finalnej fazie. Agencja dpa podaje, powołując się na niesprecyzowane informacje medialne, że wartość rosyjsko-tureckiego kontraktu może wynieść nawet 2,5 mld dolarów.

System S-400 nie jest kompatybilny z systemami NATO, którego Turcja jest członkiem. Przyznawał to sam turecki minister obrony. Perspektywa zakupu rosyjskiego systemu przez Turków wywoływała zaniepokojenie i liczne komentarze amerykańskich urzędników i polityków. Ben Cardin, przedstawiciel Demokratów z komisji spraw zagranicznych Senatu sugerował nawet, że zakup systemu będzie złamaniem amerykańskich sankcji wobec Rosji. Dzisiaj rzecznik Pentagonu Johnny Michael podkreślał, że przy większych zakupach sprzętu wojskowego przez kraje NATO powinno się zwracać uwagę na interoperacyjność tego sprzętu w ramach sojuszu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rosyjski system rakietowy typu ziemia-powietrze S-400 Triumf (w kodzie NATO – SA-21 Growler) stanowi zmodyfikowaną wersję systemu S-300PMU (w kodzie NATO – SA-10C). Według źródeł rosyjskich S-400 jest w stanie niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów, a cele balistyczne o prędkości do 4,8 km/s – na dystansie do 60 kilometrów.

CZYTAJ TAKŻE: Turcja przeciwko unijnym sankcjom nałożonym na Rosję za aneksję Krymu

Kresy.pl / dpa / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz