Turecka firma zbrojeniowa Baykar Makina bezpłatnie przekaże Ukrainie drona Bayraktar TB2, na którego fundusze zebrali Polacy.

Jak poinformował w czwartek portal militarnyj, turecka firma zbrojeniowa Baykar Makina bezpłatnie przekaże Ukrainie drona Bayraktar TB2, na którego fundusze zebrali Polacy.

Pierwszy poinformował o tym inicjator zbiórki, dziennikarz Sławomir Sierakowski. Zebrane w Polsce środki na drona zostaną przekazane stronie ukraińskiej jako pomoc humanitarna.

Inicjator kampanii opublikował również dokument, który otrzymał od tureckiego producenta dronów:

“Szanowny Panie Sławomirze Sierakowski! Serdecznie dziękujemy wszystkim Polakom, którzy wsparli tę znaczącą akcję. Jesteśmy pod wrażeniem, że w zorganizowanej przez Pana kampanii wzięły udział setki tysięcy Polaków. Chcemy być częścią tego ludzkiego odruchu solidarności, wobec czego składamy ofertę. W obliczu Pana kampanii, przekażemy dron Bayraktar TB2 Ukraińcom bezpłatnie, aby mogli jak najlepiej bronić swojej ojczyzny. I będziemy mieć na oku przeznaczenie zebranych funduszy przez ukraińskie organizacje charytatywne na cele, które służą wzmacnianiu Ukrainy. Aspirujemy do tego, żeby ta oferta i ta kampania odniosły sukces w ratowaniu życia niewinnych Ukraińców w tak trudnych czasach. Modlimy się, żeby jak najszybciej się skończyły” – czytamy.

Na stronie internetowej zbiórki widnieje informacja o zgromadzeniu do tej pory blisko 22 mln 865 tys. zł. Przekazało je łącznie ponad 207 tys. wspierających. Zbiórkę pieniędzy na zakup drona dla ukraińskiej armii rozpoczął redaktor skrajnie lewicowej “Krytyki Politycznej” Sławomir Sierakowski.

Sierakowski poinformował PAP w niedzielę, że zbiórka potrwa jeszcze cztery dni. Ewentualna nadwyżka trafi na fundusz Sił Zbrojnych Ukrainy w Narodowym Banku Ukrainy.

“W ten weekend otrzymaliśmy bardzo dużo zapytań, maili i sms-ów. Są sygnały, że bardzo dużo ludzi chce jeszcze dołączyć do zbiórki. Pięciokrotnie nam padły serwery dziś, mimo naprawdę dobrych zabezpieczeń portalu Zrzutka.pl, na którym trwa zbiórka. Ludzie chcą mieć poczucie, że coś sami zrobili konkretnego dla obrony Ukrainy, więc chcemy dać możliwość wszystkim tym, którzy jeszcze chcą się zaangażować, aby mogli to zrobić” – powiedział Sierakowski.

“Niewykluczone, że firma Baykar zachowa się jak po zbiórkach litewskiej i ukraińskiej, czyli drona przekaże w prezencie, gdyż – jak wtedy uzasadniała – jest pod wrażeniem mobilizacji społecznej. Zebrane środki zasugeruje zaś przeznaczyć na cele społeczne w Ukrainie. I tak wtedy zrobimy” – dodał.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • r2d2
      r2d2 :

      ludzie zbierają pieniądze na walkę z Ruskim okupantem. Jak byś nie zauważył to Ruscy ponownie napadli na sąsiedni kraj i odgrażają się napaścią na Polskę tak jak to zrobili w 1939 i wcześniej. Ruscy to wrogowie Europy środkowowschodniej.