Dowody mają jednoznacznie wskazywać, że Ukrainiec Mychajło Karkoć był zbrodniarzem wojennym odpowiedzialnym za śmierć 44 Polaków.

Agencja „Associated Press” informuje – [Prokurator] Robert Janicki powiedział, że różne dowody zebrane w śledztwie w sprawie obywatela USA Michaela K. potwierdziły „w 100%”, że był on w trakcie drugiej wojny światowej dowódcą Ukraińskiego Legionu Samoobrony kierowanego przez SS, który jest oskarżany o palenie wiosek i zabijanie cywilów w Polsce.

Michael K. to 98-letni Michajło Karkoć (Michael Karkoc).

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Czy fotografie odkryją prawdę? Śledczy użyją nowej metody, by potwierdzić tożsamość ukraińskiego zbrodniarza

Nieoficjalnie: biegli najprawdopodobniej potwierdzili tożsamość ukraińskiego zbrodniarza wojennego

Przełom w śledztwie ws. ukraińskiego zbrodniarza wojennego już dzisiaj?

Rodzina Karkocia, jak informuje dalej „AP”, zaprzecza informacjom, jakoby Mychajło Karkoć był zbrodniarzem wojennym.

„AP” informuje, że prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej zwrócili się do sądu o wydanie nakazu aresztowania Karkocia. Według Janickiego, jeśli wniosek zostanie przychylnie rozpatrzony, Polska będzie dążyć do ekstradycji Karkocia.

W listopadzie minionego roku, Kresy.pl nawiązały kontakt i współpracę z brytyjskim badaczem Holokaustu, emerytowanym farmakologiem dr Stephanem Ankierem. To on namierzył Karkocia i nagłośnił jego sprawę w mediach. Dzięki wspólnie zebranym materiałom przekazanym IPN i zastosowaniu przez śledczych na tej podstawie nowej metody identyfikacji w oparciu o analizę fotografii, stoją oni przed szansą postawienia kropki nad i w kwestii identyfikacji domniemanego ukraińskiego zbrodniarza, który od kilkudziesięciu lat spokojnie żyje w USA.

kresy.pl / AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply