W nocy z soboty na niedzielę Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda przebywa na Ukrainie.  W planach wygłoszenie orędzia w Radzie Najwyższej w Kijowie.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta w nocy z soboty na niedzielę, prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie.  W planach wygłoszenie orędzia w Radzie Najwyższej w Kijowie. “W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny” – czytamy.

“W swoim wystąpieniu Prezydent niewątpliwie wspomni o polsko-ukraińskiej historii, ale przede wszystkim odda hołd tym, którzy walcząc w obronie Ukrainy, walczą w obronie Europy” –  poinformował Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

W piątek z oficjalną wizytą w Polsce przebywa prezydent Słowenii, Borut Pahor. To jego wizyta pożegnalna, przed zakończeniem mandatu. Przed południem rozmawiał w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą. Słoweński prezydent przybył na jego zaproszenie.

Polski prezydent podziękował Pahorowi za wsparcie „wspólnej inicjatywy”, dotyczącej przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Uważa, że to „bardzo ważna inicjatywa”, która dziś jest „bardzo poważnie rozważana w Unii Europejskiej”. Wyraził nadzieję, że Ukraina ten status uzyska.

Duda przyznał, że rozmowę zdominowała wojna na Ukrainie, a „przede wszystkim wielkie pytanie, jakie cały czas sobie tu stawiamy, jak zakończyć wojnę, którą Rosja rozpoczęła w Ukrainie [tak w oryginale – red.], jak spowodować, by rosyjska agresja na Ukrainę się zatrzymała i aby się cofnęła”.

Poruszono również wątek pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy. Polski prezydent mówił prezydentowi Słowenii o wkładzie naszego kraju w tę pomoc i o sytuacji uchodźców.

Podczas konferencji prasowej, prezydenta zapytano, jakie są szanse na przyjęcie przez UE szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Oświadczył, powinien on zostać przyjęty. – (…) staramy się jak najbardziej pokojowymi sposobami doprowadzić do zakończenia rosyjskiej agresji w Ukrainie – odpowiedział Duda. Dodał, że jednym ze sposobów jest pomaganie Ukrainie, a drugim – oddziaływanie na Rosję. Podkreślił przy tym, że nikt nie zamierza na Rosję oddziaływać militarnie.

Zobacz też: Duda: Wierzę, że między Polską a Ukrainą w przyszłości nie będzie granicy [+VIDEO]

Andrzej Duda 13 kwietnia przybył do Kijowa wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą, prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem i prezydentem Estonii Alarem Karisem. W czasie wizyty czterej przywódcy odwiedzili miejscowość Borodzianka, która przez kilka tygodni znajdowała się pod okupacją wojsk rosyjskich, naciskających od północy na Kijów.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply