Ustępujący z urzędu ambasadora USA w Kijowie Geoffrey Pyatt zapowiedział, że w ramach nowego pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej, która wkrótce ma dotrzeć na Ukrainę, nie będzie systemów przeciwpancernych Javelin.

Pyatt powiedział, że Waszyngton przekazał dotąd Ukrainie pomoc wojskową o wartości 600 mln dolarów, w tym tysiące gogli noktowizyjnych, a nowa partia tej pomocy niebawem dotrze do tego kraju. Zapytany, czy Ukraina kiedykolwiek otrzyma słynne przeciwpancerne systemy Javelin Pyatt odparł, że jest w stania sama zapewnić sobie niezbędną broń.

„Ukraina posiada potężny przemysł zbrojeniowy i ma zdolności do produkcji własnych pocisków”– stwierdził dyplomata. Wyraził przy tym nadzieję, że zdolności ukraińskiej zbrojeniówki zostaną wzmocnione poprzez współpracę z amerykańskim sektorem zbrojeniowym w najbliższych miesiącach i latach.

Geoffrey Pyatt był ambasadorem w Kijowie od lipca 2013 roku. Od sierpnia obejmuje funkcję ambasadora USA w Grecji. Na Ukrainie jego następczynią została Marie L. Yovanovitch. Wcześniej byłą ambasadorem w Kirgistanie i Armenii. W latach 2001-2004 była wiceszefową misji ambasady USA w Kijowie.

Jak informowaliśmy, ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk zaapelował w piątek w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk do władz w Berlinie o dostawy defensywnej broni z Niemiec.

Ukraina traktuje bardzo poważnie działania podejmowane przez Rosję na Krymie – zbrojenia na wielką skalę i manewry– powiedział Melnyk w rozmowie z Deutschlandfunk.

Powstanie nowego frontu miałoby zgubne następstwa dla całej Europy– ostrzegł dyplomata.

Unian.info / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz