Amerykańska armia wprowadziła gogle noktowizyjne umożliwiające widzenie w trybie „konturowym” [+WIDEO]

W ostatnich tygodniach armia amerykańska opublikowała kilka filmów pokazujących pole bitwy widziane przez nowe gogle noktowizyjne ENVG-B, w tym jeden pokazujący ostrzał artyleryjski z haubic M777.

Jeden z filmów przedstawia  żołnierzy 7. Dywizji Piechoty, strzelających z haubicy M777 w Yakima Training Center w stanie Waszyngton. Ujęcia nakręcone zostały za pomocą nowych wojskowych gogli ulepszonego noktowizora ENVG-B.

Wcześniejszy film przedstawiał żołnierzy przeprowadzających plutonowe ćwiczenia ogniowe, w tym prowadzących ostrzał z moździerzy i karabinów maszynowych.

ENVG-B to produkt Elbit Systems of America, który armia USA zaczęła stosować jesienią 2019 roku w Fort Riley w Kansas jako zamiennik starszych monokularowych noktowizorów PVS-14.

Odchodząc od tradycyjnej zieleni starszych systemów noktowizyjnych, nowszy ENVG-B oferuje wyraźniejszy obraz pola bitwy.

Oprócz technologii termicznej, gogle oferują również tryb konturowy, który można zobaczyć w ostatnich filmach, oraz nakładkę rozszerzonej rzeczywistości dla lepszej świadomości sytuacyjnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Na wyświetlaczu przeziernym żołnierze mogą zobaczyć kompas i inne narzędzia cyfrowe, umożliwiające np. śledzenie przeciwnika.

Korzystając z aplikacji Android Tactical Assault Kit (ATAK), żołnierze mogą oznaczać siły sojusznicze niebieskim znacznikiem, siły wroga czerwonym znacznikiem, a niezidentyfikowane osoby lub obiekty znakiem zapytania.

John Ennis, członek zespołu ds. rozwoju produktu Elbit Systems, powiedział ostatnio reporterom, że „jeśli zobaczyłeś coś na poboczu drogi, o czym myślałeś, że jest mina lub coś takiego, możesz to oznaczyć [i] wysłać do swojego zespołu”.

Znaczniki są widoczne dla wszystkich żołnierzy podłączonych do sieci na osobistym urządzeniu Nett Warrior na kamizelce i w zaawansowanych goglach noktowizyjnych w przestrzeni rozszerzonej rzeczywistości.

Gogle mogą łączyć się bezprzewodowo z karabinem żołnierza poprzez Family of Weapon Sights-Individual w celu szybkiego namierzania celu i dokładniejszego strzelania, nawet z biodra i zza rogów.

Żołnierze mogą jednocześnie widzieć, co znajduje się przed nimi i gdzie celuje ich broń.

Żołnierze mogą również otrzymywać wideo na żywo z bezzałogowych systemów latających bezpośrednio do wyświetlacza przeziernego.

Gdyby zaawansowane funkcje ENVG-B nagle nie były dostępne na polu bitwy, żołnierze nadal mogliby korzystać z bazowych zdolności noktowizyjnych.

CZYTAJ TAKŻE: Francuzi będą tworzyć „wzmocnionych żołnierzy”. Co z polskim Tytanem?

Kresy.pl / businessinsider.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz